Odšteta uzbunjivaču zbog otkrivanja identiteta 1

Vrhovni kasacioni sud odlučio je da je Zavod za hitnu medicinsku pomoć (ZHMP) u Nišu prekršio Zakon o uzbunjivačima jer je otkrio identitet vozača Dragana Stamenkovića, koji je u svojstvu uzbunjivača upozoravao na nepravilnosti u ovoj ustanovi.

Na ovaj način Vrhovni kasacioni sud, najviša sudska instanca u državi, usvojio je reviziju izjavljenu protiv pravosnažne presude Višeg suda u Nišu, kojom je Stamenkoviću odbijena tužba. Stamenkoviću ZHMP mora da plati 417.700 dinara zbog duševnih bolova i sudskih troškova.

„ZHMP je prema tuženom preduzeo štetnu radnju u vezi sa uzbunjivanjem jer je njegovu prijavu postavio na sve četiri oglasne table u svojim prostorijama zbog čega je on bio izložen pretnjama, šikaniranju i nazivan pogrdnim imenima. Između ostalog nazivan je „cinkarošem“, „mutivodom“ , a prećeno mu je da će ostati bez posla. ZHMP je dužan da u roku od 15 dana skine prijavu sa oglasne table i zabranjuje mu se da je ponovo postavi“, navedeno je u odluci.

Vrhovni kasacioni sud je ispitivanjem pravosnažne presude Apelacionog suda ustanovio da je pogrešno primenjeno materijalno pravo, odnosno Zakon o uzbunjivačima.

„Stamenković je 24. januara 2017. godine inspekciji Ministarstva zdravlja podneo prijavu zbog kršenja zakona, odnosno nezakonitog angažovanja jednog zaposlenog i drugih nepravilnosti. U skladu sa zakonom, direktor ZHMP je upoznat sa prijavom, ali je on istakao na sve četiri oglasne table pozivajući se na transparentnost u radu. Međutim, zakon predviđa da uzbunjivač ima pravo na zaštitu podataka o ličnosti, te da se njegov identitet ne može otkrivati ako se on sa tim ne saglasi“, navodi ovaj sud.

U odluci se konstatuje da je isticanje prijave sa obaveštenjem koje je direktor potpisao učinjeno sa namerom da se naškodi uzbunjivaču, odnosno da se izazove negativno reagovanje drugih zaposlenih, a zbog toga je uzbunjivač doživeo stres, ima probleme sa spavanjem i mora da uzima lekove.

Stamenković je rekao za Danas da je zadovoljan što je najzad dočekao pravdu i izrazio nadu da će ova presuda biti poruka svim uzbunjivačima u Srbiji da bez straha prijavljuju nepravilnosti da će zbog toga biti progonjeni.

– Svi sudovi u Nišu, Viši i Apelacioni, odbili su moju tužbu, pa sam pravdu morao da potražim u Beogradu. Ovaj proces je trajao skoro četiri godine i za to vreme mi je narušeno zdravlje, pa sam sada na bolovanju. Teško mi je palo da sam proglašen za neprijatelja Zavoda u kome dugo radim, kazao je Stamenković.

On je dodao da žali što će ove troškove platiti svi građani Niša, jer se Hitna pomoć finansira iz gradskog budžeta.

– Nišlije će tek da plaćaju odštete jer protiv Zavoda vodim još nekoliko sudskih postupaka. Takođe, kad na red dođu presude zbog neisplaćenih radnih sati radnicima Hitne pomoći, iz gradskog budžeta će morati da se izdvoje ogromna sredstva jer nije poštovan zakon, rekao je uzbunjivač Stamenković.

Vrhovni sud naložio skidanje prijave sa oglasne table

U odluci Vrhovnog kasacionog suda navedeno je da je Zavod za hitnu medicinsku pomoć u Nišu dužan da u roku od 15 dana skine prijavu sa oglasne table i zabranjuje mu se da je ponovo postavi.

„Na ime nematerijalne štete za pretrpljeni strah Draganu Stamenkoviću mora da plati 50.000 dinara i 80.000 za duševne bolove zbog povrede časti i ugleda sa zakonskom zateznom kamatom. Takođe, naređuje se objavljivanje presude u najtiražnijem lokalnom glasilu o trošku ZHMP. Stamenkoviću mora da se nadoknade troškovi parničnog postupka u iznosu od 206.700 dinara kao i troškovi revizijskog postupka od 81.000“, naložio je sud.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari