OEBS osudio incidente usmerene protiv Dragice Gašić, traži nastavak povratka 1Foto: OSCELogo

Neprihvatljivi su pokušaji zastrašivanja nekog ko želi da se vrati svojoj kući i živi u miru sa svojim susedima, poručili su iz misije OEBS-a na Kosovu za KoSSev povodom incidenata u Đakovici usmerenih protiv Dragice Gašić i zatražili da se, u skladu sa zakonom, osigura njen povratak u stan.

Dragica Gašić je prva je srpska povratnica u Đakovici. Nakon što je krajem juna javnost upoznata sa tim da se Gašić vratila u Đakovicu, jedanaest nevladinih organizacija iz ove opštine zatražilo je od lokalnih vlasti da je što pre isele i najavilo podnošenje peticije kosovskoj vladi.

Pre tri dana Opština Đakovica je podnela tužbu kojom je zatražila da se sa Gašić „poništi ugovor o izdavanju stana sa zahtevom za privremenu meru“.

Iz Misije OEBS-a na Kosovu kažu da su u kontaktu sa Dragicom Gašić od njenog povratka u Đakovicu, pažljivo prate i nadgledaju slučaj.

„Misija OEBS-a je u kontaktu sa njom od njenog povratka, posebno da bi joj pomogli i olakšali komunikaciju sa relevantnim zainteresovanim stranama, uključujući lokalnu opštinsku kancelariju za zajednice i povratak i Kosovsku policiju, koji pružaju podršku“, naveli su.

Na pitanjeda li je OEBS upoznat sa incidentima u vezi sa povratkom Gašić, iz ove misije su poručili da su svesni „specifičnih poteškoća i osetljivosti u Đakovici kao nasleđu sukoba“, ali i da veruju da proces povratka svih zajednica treba da se nastavi.

„To je osnovno ljudsko pravo. OEBS je dosledno radio na primeni ljudskih prava, uključujući pravo raseljenih lica na povratak i podržavao je pravo na pravdu za žrtve sukoba“, navodi se u odgovoru.

Ujedno su osudili incidente usmerene na račun Gašić.

„Misija OEBS-a na Kosovu osuđuje incidente usmerene protiv gospođe Gašić. Neprihvatljivi su pokušaji zastrašivanja nekog ko želi da se vrati svojoj kući i živi u miru sa svojim susedima“, poručili su.

Naveli su i da cene rad Kosovske policije na osiguravanju bezbednosti Dragice Gašić, kao i na celom Kosovu, i podstakli sve koji koji znaju identitet počinioca incidenata, da se jave policiji.

„OEBS je aktivno angažovan sa svim relevantnim akterima po ovom pitanju, uključujući opštinu, Ministarstvo za zajednice i povratak i Kosovsku agenciju za upoređivanje i verifikaciju imovine. Verujemo da je pravni okvir na Kosovu jasan povodom prava na povratak i podstičemo sve zainteresovane strane da podrže vladavinu zakona“, dodaju.

Komentarišići pisanje medija o povratku Dragice Gašić u Đakovicu, iz Misijee su naglasili kako su uvek podržavali slobodne i nezavisne medije na Kosovu, ali i da su sa medijima radili na promociji odgovornog izveštavanja o osetljivim temama.

„Takođe podržavamo poštovanje kodeksa ponašanja koji su razvila regulatorna tela za medije koja utvrđuju standarde etičkog i profesionalnog novinarstva“, poručili su.

Iz ove misije su na kraju podcrtali da podržavaju vlasti i druge zainteresovane strane u razvoju pouzdanih politika, strategija i da u potpunosti stoje iza primene pravnih instrumenata i odredbi za rešavanje problema povratka i integracije raseljenih lica.

„Skopski proces je uspešan primer aktivnosti usmerene na pitanje raseljavanja sa Kosova, usredsređen na proširenu institucionalnu saradnju između Prištine, Beograda, Podgorice i Skoplja. Nastavićemo da se bavimo podrškom procesu povratka, u partnerstvu sa kosovskim institucijama, civilinim društvom i međunarodnim organizacijama“, zaključuju iz OEBS-a za KoSSev.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari