Oplenac najveće jugoslovensko hodočašće 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Naslovne strane jugoslovenskog dnevnog lista Vreme, na današnji dan 1938. godine bave se Hitlerovom posetom Karslbadu, rekonstrukcijom Čehoslovačke vlade a posebnu pažnju pridaju i sklapanju Minhenskog sporazuma.

Oplenac najveće jugoslovensko hodočašće 2„Iskren razgovor sa g. Hitlerom i g. Musolinijem vredi više od svih diskusija ili verbalnih nota“, jedan je od centralnih naslova izdanja dnevog lista Vreme za 5.oktobar 1938. godine. U svom obraćanju Senatu, Daladje navodi kako je zahvaljujući zajedničkim delovanjem sa Čemberlenom uspeo u svojoj misiji, da očuva mir.

„Ni jednog časa nisam pomislio na to da se prepustim događajima, niti da dopustim da zemlja bude ponesena događajima.“.  Daladje kasnije iznosi pojedinosti dogovora i navodi kako će one biti objavljenje u posebnoj knjizi.

Za to vreme, Hitleru je u Karlsbadu priređen svečani doček, a stanovništvo je sa neobičnim oduševljenem dočekalo firera, navodi tadašanja štampa.

Sama naslovna strana na današnji dan pre tačno 80 godina bila je rezervisana i za kompletan, rekonstruisani sastav vlade Čehoslovačke, na čelu sa generalom Sirovim.

Do 4.oktobra 1938. godine, poznati hram Sv. Đorđa na Oplencu posetilo je više od milion hodočasnika, kako navodi dnevni list Vreme. Posle smrti kralja Aleksandra Karađorđevića, Oplenac je doživeo svoju ekspanziju i postao utočište tadašnjim hodočasnicima.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Izdanje lista Pravda za 5. oktobar 1938. godine nije dostupno u digitalnim arhivama.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari