Organizacije za ljudska prava: Obustaviti netransparentni postupak za izbor Poverenika za zaštitu ravnopravnosti 1Foto: Stanislav Milojkovic

Organizacije za ljudska prava zahtevaju od Narodne Skupštine da obustavi postupak izbora novog Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i osigura inkluzivnost i transparentnost tokom celog postupka, navodi se u saopštenju.

Iako je sednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo na kojoj će se predstaviti jedini kandidat za budućeg Poverenika zakazana za danas u 12h, javnost još nije upoznata sa imenom kandidata, što ceo postupak čini faktički tajnim, navodi se u saopštenju.

Mandat prethodnog Poverenika za zaštitu ravnopravnosti je istekao 27. maja 2020. godine. Iako je postupak izbora novog Poverenika formalno pokrenut pismom poslaničkim grupama, do izbora nije došlo, iako je tada prošlo skoro šest meseci, naglašeno je u saopštenju.

„Javnosti nije poznato da je neka od poslaničkih grupa u novom sazivu parlamenta predložila kandidata, ali je sednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Skupštine Srbije zakazana u petak 20. novembar u popodnevnim časovima za ponedeljak 23. novembar 2020 godine”, istaknuto je u okviru saopštenja.

Prema dnevnom redu, na istoj sednici će se glasati za predlog za izbor Poverenika o kome će se izjasniti Skupština Srbije.

Organizacije za ljudska prava zahtevaju obustavljanje postupka i omogućavanje svim zainteresovanim građanima, grupama i organizacijama da učestvuju u procesu izbora, da budu upoznati sa imenima potencijalnih kandidata i o njima iznesu svoje mišljenje, posebno u vezi sa pitanjem da li oni ispunjavaju Zakonom o zabrani diskriminacije propisane uslove za izbor.

„Ovo se prvenstveno odnosi na pripadnike manjinskih zajednica i grupa, kojima je veoma važna stručnost kandidata i jasna opredeljenost za saradnju za organizacijama koje se bave ljudskim i manjinskim pravima”, zaključeno je u saopštenju.

Članice Koalicije protiv diskriminacije i Koalicije za pristup pravdi su Centar za unapređivanje pravnih studija Civil, Rights Defenders, LABRIS, Udruženje studenata sa hendikepom, Jednakost, CHRIS mreža odbora za ljudska prava u Srbiji, PRAXIS, Fond za humanitarno pravo i Inicijativa mladih za ljudska prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari