Otkriveni učesnici krijumčarenja opijata u Beogradu 1Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan pre tačno osamdeset godina jugoslovenski listovi Vreme i Pravda pišu o ponovnoj raspravi o izgradnji tunela ispod La Manša.

List VremeOtkriveni učesnici krijumčarenja opijata u Beogradu 2 piše o anonimnom poklonu francuskoj vojsci. Jedno nepoznato lice darovalo je blagajni narodne odbrane francuske 100.000 franaka. Sem toga, ukupna suma priloga ovoj vojsci iz Maroka za tri meseca iznosi 2,400.000 franaka.

Završena istraga protiv krijumčara opijata. Šef bande Grk Konstantindis otkrio je način šverca kao i ličnosti ko je su učestvovale u celom procesu. Uhapšenima će se suditi po zakonu o opijumima. Kazna je od jedne do pet godina zatvrora, a novčana kazna iznosi do 100.000 dinara.

Počeo je popis stanovništ5va na području Beograda koji će služiti u slučaju evakuacije. Obrasci za popis stanovništva se dele po kućama, piše list Vreme.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Problem građenja tunela ispo La Manša postao je opet aktuelna tema. U Francuskoj Narodnoj skupštini Otkriveni učesnici krijumčarenja opijata u Beogradu 3postavljeno je pitanje u vezi sa ovim problemom. Poznato je da je plan star već 140 godina, još se Napoleon zalagao za njegovo izvođenje, piše list Pravda.

List Pravda prenosi tekst “Tajmsa” o tesnoj britansko-francuskoj privrednoj saradnji koja se smatra bitnim uslovom za pobedu u ratu. Time će biti savladane i poslednje privredne teškoće koje bi se mogle pojaviti u toku rata.

Ova solidarnost između dve zemlje znači više nego običan savez. To je najbolji odgovor na saopštenje koje je dao nemački ministar privrede u kojem navodi da bi Rajh bio bolje spreman od saveznika da se nalazi na francuskom polju.

List Pravda piše da sadašnji rat ubrzava industrijalizaciju britanskih domova. Kao posledica toga, predviđa se, biće jačanje njihove samostalnosti. Ne može se još predvideti u kom će privrednom polju sadašnji rat imati najveće posledice.

Poznato je da je u prošlom ratu Italija dobila prve industrijske grane, jer je trebalo snabdevati zaraćenu Englesku. Sada se ovaj isti primer razvija u većim razmerama.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari