Otvoren Bizit 2017 1

Najveća Regionalna IT i biznis konferencija Bizit 2017 otvorena je danas u Klubu poslanika. Tema ovogodišnje BIZIT konferencije je „Prirodno digitalno“ a učesnici će u naredna dva dana imati prilike da se bolje upoznaju sa brojnim aspektima četvrte industrijske revolucije.

Konferenciju je svečano otvorila Vesna Čarknajev, direktorka PC Press-a, nakon koje su publiku pozdravili ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović, kao i ambasadori Ruske federacije Aleksandar Vasiljevič Čepurin, i ambasadorka Izraela Alona Fisher-Kamm.

Ministar Nenad Popović pozdravio je sve prisutne u ime Vlade Republike Srbije, izjavio da je za Vladu razvoj informacionih tehnologija jedan od strateških prioriteta, koji bi trebalo da dovede do potpunog zaokreta u društvu. Pre svega misleći na konceptu pametnih gradova, i na digitalnu transformaciju.

„Napori za digitalnu transformaciju Srbije će teško dati očekivane rezultate ukoliko proces ne zahvati proizvodnu bazu, što je danas prioritet svih zemalja u Evropi, a Vlada Srbije usmerava sve više napora ka nacionalnoj izgradnji industrije 4.0 kako bi je učinila globalno konkurentnom“, istakao je.

Ambasador Rusije se osvrnuo na istorijski aspekt i promene koje su se dogodile u industriji od 19. veka i pojave železnice do pojave struje.

„Digitalizacijom se bave kako zapadne zemlje tako i istočne. U Rusiji digitalizacija je tema već poslednjih sedam, osam godina, a Moskva je započela aktivno da se bavi digitalizacijom od pre godinu dana i kao i čitava Vlada u Rusiji. U maju ove godine je usvojena strategija za usavršavanje celokupnog sistema obrazovanja, a u julu kompleksni dugoročni program digitalne transformacije koji je ključan program za razvoj digitalizacije u Rusiji. Digitalna privreda se u Rusiji ne doživljava kao pravac, već kao način života i oblik delovanja. Razrađeni su planovi do 2025. godine za uvođenje interneta visokog kapaciteta u svim velikim gradovima“, rekao je on. Ambasador Čepurin je izjavio i da smatra da je proces digitalizacije privrede ne samo nacionalno pitanje, već pitanje saradnje među zemljama i da čitav svet treba da se dogovara oko digitalizacije privrede.

Ambasadorka Izraela Alona Fisher-Kamm se osvrnula na pojam startap nacije, i objasnila kako se Izrael razvio od male zemlje i kako su prebrodili konflikte te nedostatak diplomatskih odnosa sa komšijama. Istakla je da su najproduktivniji sektor u Izraelu mladi, kao i da je nedostatak prirodnih resursa naterao Izrael da se koncentriše na razvoj tehnologija.

„Izrael je zemlja imigranata, koji su sa sobom doveli novu kreativnost i ideje, međutim, sve ovo se ne bi dogodilo bez podrške Vlade koja je stvorila zdrav ekosistem“, rekla je ona. Zaključila je da zemlja ne mora da ima prirodne resurse, i ne mora da živi u idealnom geo-političkom okruženju da bi stvorila pogodan ekosistem.

Nakon ambasadora prisutne je pozdravio i Petar Popović izvršni direktor Direkcije za poslovne korisnike, Telekoma Srbija, koji je naglasio značaj informacije u digitalnoj ekonomiji. Informacije generišu ljudi, količina informacija zahteva ulaganja u data centre i infrastrukturu. Nove generacije su prirodno digitalne jer one odrastaju uz tehniku.

„Na nama je da postavimo temelj digitalizacije a na generacijama koje dolaze da razvijaju buduće pravce“, dodao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari