Pali na prijemnom zbog tempera 1Foto: www.tehnoart.jpg

Da li su tempera boje „obične“ tempere ili akrilne tempere kakve se mogu kupiti u knjižarama, pitanje je na koje roditelji moraju da traže zvanično tumačenje od Ministarstva prosvete, jer u suprotnom rizikuju da im deca budu diskvalifikovana na prijemnom ispitu za upis u umetničke škole.

Upravo to se desilo sa 16 đaka koji su prijemni polagali u beogradskoj školi Tehnoart, i koji su zbog korišćenja akrilnih tempera na drugom delu prijemnog – slikanju, ostali bez poena.

Nezadovoljni roditelji već nekoliko dana očekuju reakciju Ministarstva prosvete, ali i pored obećanja, kako tvrde, šefa kabineta ministra Mladena Šarčevića da će do srede dobiti odgovor, niko im se nije javio. Ni redakcija Danasa već dva dana nije dobila odgovor na pitanje da li će Ministarstvo nešto preduzeti ili će sve ostati na odluci komisije za žalbe koja je odbacila prigovor roditelja, uz obrazloženje da su učenici prilikom slikanja koristili nepropisan materijal.

Komisija, ali i direktor škole Tehnoart Nenad Mladenović, pozivaju se na uputstvo Ministarstva prosvete za rad u slikanju u kojem stoji da su od materijala, između ostalog, potrebne tempera boje, bez preciziranja o kojoj je vrsti reč.

Roditelji koji su se obratili našoj redakciji napominju da u svim obaveštenjima i uputstvima u vezi sa delom prijemnog ispita iz slikanja niko nikada nije rekao da se moraju koristiti isključivo klasične tempere, te da je upotrebljena formulacija u množini (tempera boje) sugerisala na to da ih ima više vrsta i da sve dolaze u obzir.

– U Stručnom uputstvu za sprovođenje prijemnih ispita daje se ovlašćenje dežurnom nastavniku da, ukoliko primeti neregularnost u toku samog ispita, pozove predsednika školske komisije (direktora) koji donosi određenu odluku. Ni jedno od naše dece nije tokom izrade ispita nijednom opomenuto da se služi nedozvoljenim materijalom – tvrdi Aleksandar Vranjković, jedan od roditelja čije je dete diskvalifikovano.

Roditelji navode i da je nakon početka ispita direktor škole ulazio u neke (ali ne sve) učionice i obavestio decu da slikaju temperom, opet bez preciziranja o kojoj vrsti se radi, te deca nisu našla za shodno da uopšte treba da postavljaju pitanje o tome. Vranjković navodi primer da je sestra učenice koja je ove godine diskvalifikovana zbog korišćenja akrilnih tempera, lane položila prijemni ispit iako je takođe slikala tim materijalom.

Direktor Tehnoarta Nenad Mladenović ističe za Danas da ne može sa sigurnošću da tvrdi da se tako nešto lane nije dogodilo, ali da mu na to niko nije signalizirao. Kaže i da se on ne bavi takvim stvarima već organizacijom prijemnog ispita. Napominje da odluku o diskvalifikaciji 16 učenika nije doneo on već stručna komisija, kao i da dežurni nastavnici nisu mogli da upozore decu da koriste neodgovarajući materijal jer je propisano da ne smeju dežurati profesori iz te struke. Direktor kaže i da ga je deset minuta po početku prijemnog pozvao jedan od dežurnih nastavnika i obavestio da imaju problem jer je jedna devojčica slikala rad akrilnim bojama.

Problem je rešen tako što joj je druga devojčica pozajmila klasične tempere. Direktor je, kako kaže, potom obišao sve učionice i pitao učenike da li su upoznati sa tim da moraju da koriste tempere. Na pitanje da li je eksplicitno rekao da su akrilne tempere ili boje zabranjene, direktor je odgovorio odrično. Mladenović ističe da su sporni radovi regularno ocenjeni i da deci bodovi mogu da budu dodati ako takvu odluku donese Ministarstvo prosvete, ali da on ne može da priznaje poene pošto bi to bilo u suprotnosti sa stručnim uputstvom o organizaciji prijemnog ispita.

Roditelji oštećenih đaka tvrde da deca koja su polagala prijemni ispit u drugim školama u Srbiji nisu diskvalifikovana zbog korišćenja drugih vrsta tempera. U Umetničkoj školi u Kraljevu je rečeno Danasu da se „ne bave analizom kakve su tempere“, dok su nas u školi u Nišu uputili na informacije na sajtu, na kome piše da se u slikanju koriste tempere.

U Umetničkoj školi u Užicu kažu da se nikad nije desilo da učenici koriste bilo šta sem klasičnih tempera. Direktorka te škole Sofija Bunardžić prenosi stav struke – akrilne tempere ne postoje već je reč o akrilnim bojama.

Naše sagovornike smo pitali i u čemu je razlika ako se koriste akrilne boje ili tempere i u kojoj meri to utiče na kvalitet rada. Odgovori su vrlo različiti: jedni kažu da su razlike minimalne, drugi tvrde da se akrilnim bojama brže postiže bolji efekat i da su lakše za korišćenje, dok roditelji smatraju da je njima teže slikati nego običnim temperama.

Miloš Šobajić: Forma umesto suštine

Slikar Miloš Šobajić kaže za Danas da „nema reči“ za odluku komisije koja je diskvalifikovala 16 učenika. Zahtev da u slikanju smeju koristiti isključivo obične tempere je, po njegovom mišljenju, apsurdan.

– Školu ne zanima suština, da li su ta deca talentovana ili ne već da li ispunjavaju tehničke propozicije i tako idiotske uslove. Ne traži se pojedinačni talenat nego se deci šalje poruka „ako ne radiš onako kako ja tražim i na način kako ti ja kažem nećeš biti u igri“ – ističe Šobajić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari