Patrijarh nije otišao u Peć zbog protesta opozicije 1Foto: FoNet/Nenad Đorđević

– Patrijarh srpski Irinej sutra bi trebalo da završi svoju „blic“ posetu Srbima na Kosovu i Metohiji tokom koje je počev od petka planirao da obiđe Pećku patrijaršiju, Visoke Dečane, sever Pokrajine, Kosovsko Pomoravlje, kao i najveće srpske enklave u Metohiji i centralnom delu KiM.

Tokom cele posete u njegovoj pratnji je episkop raško-prizrenski Teodosije (Šibalić). Iako je u subotu ujutru mnoge iznenadila vest da je patrijarh svetu arhijerejsku liturgiju služio u Pećkoj patrijaršiji, u koju je navodno otputovao iznenada, ne sačekavši ni sednicu Saborske komisije za novi crkveni Ustav, u sedištu SPC kažu da je reč o dugo planiranoj poseti KiM.

– NJegova svetost nije član Komisije za novi Ustav SPC i nije u obavezi da prisustvuje njenim sednicama. Ovo je njegova redovna pastirska poseta KiM. Nema ni govora o tome da je iz Beograda otišao zbog protesta opozicije, koji je održan u subotu – objašnjava za Danas protojerej-stavrofor Stojadin Pavlović, direktor Patrijaršijske upravne kancelarije i urednik televizije Hram SPC, koja prati na terenu patrijarhovu posetu.

U pojedinim političkim krugovima patrijarhov put doveden je u vezu sa prekjučerašnjim velikim opozicionim skupom „Svi kao jedan – Jedan od pet miliona“ zato što se poglavar SPC više puta izjašnjavao javno protiv protesta, poslednji put ničim izazvano u Nišu u društvu državnog „vrha“ na centralnom obeležavanju 20. godišnjice NATO bombardovanja SRJ. Nezvanično se priča da patrijarh kao nadležni arhijerej Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke ne odobrava ni učešće njenog sveštenstva na protestnim okupljanjima u Beogradu, pominje se čak i zabrana.

Na skupu pred Skupštinom Srbije u subotu je pročitano pismo sveštenika Nenada Ilića, koji je kao starešina Crkve Svetog Nikole u Amsterdamu formalno izvan patrijarhove jurisdikcije. Sveštenik Ilić je u pismu pojasnio sabornu prirodu Crkve i, između ostalog, poručio da je ona „uvek uz one koji traže istinu i pravdu“. Proteste je do sada javno podržao i episkop diseldorfski i nemački Grigorije (Durić).

S druge strane, patrijarhova poseta KiM, za koju pojedini crkveni izvori tvrde da je, ma kako delovala neočekivano, bila dugo pripremana, mogla bi da se dovede u vezu sa predstojećim redovnim majskim zasedanjem Svetog arhijerejskog sabora. Patrijarh Irinej među braćom arhijerejima ima nemali broj kritičara zbog svojih izjava i odnosa prema kosovskoj politici predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji često deluju kao da odudaraju od duha zvaničnih saborskih saopštenja i stavova SPC o KiM.

U visokim crkvenim krugovima spekuliše se da je poslednji put nezadovoljstvo pojedinih srpskih vladika poglavar SPC izazvao uoči početka Velikog posta i „trimirja“, kad je na Dan praštanja u cik zore, pred nedeljnu liturgiju, zajedno sa ostalim članovima Sinoda primio državni „trio“ – Aleksandra Vučića, premijerku Anu Brnabić i šefa srpske diplomatije Ivicu Dačića navodno zbog „prištinske platforme za pregovore sa Srbijom“.

Stvar je utoliko bila gora po „crkvenu vladu“, čiji je patrijarh predsedavajući, što na taj sastanak sa državnim zvaničnicima nije bio pozvan i za KIM nadležni vladika Teodosije, koji je samo koji dan ranije uputio vernicima poslanicu povodom Velikog posta u kojoj je upozorio da „oni koji bi da trguju sa KiM na sebe prizivaju prokletstvo“. Ta poslanica čak nije ni objavljena na zvaničnom sajtu SPC zbog, kako Danas nezvanično saznaje, procene portparola SPC i člana Sinoda episkopa bačkog Irineja (Bulovića) da su neki njeni delovi politički. Iako je glasnogovornik SPC, vladika Irinej se nijednom nije oglasio, čak ni na molbe medija, dok su prošlog leta i jeseni državni vrh, funkcioneri SNS i njene ispostave na KiM Srpske liste napadali vladiku Teodosija i igumana Visokih Dečana arhimandrita Savu (Janjića) zato što su se javno usprotivili Vučićevoj politici razgraničenja i podele KiM, što je i zvaničan stav Sabora SPC. Sabor je na poslednjem jesenjem zasedanju podržao rad vladike Teodosija i arhimandrita Save.

Prema nezvaničnim saznanjima našeg lista, zbog poslednjeg sastanka Sinoda sa državnim zvaničnicima patrijarhu Irineju se pismom obratio umirovljeni episkop bivši zahumsko-hercegovački Atanasije (Jevtić), koji je i ranije kritikovao što patrijarhove pozive Srbima na KiM da učestvuju na kosovskim izborima u skladu sa briselskim sporazumima, što Vučićevu bahatu kosovsku politiku. Ni njegovo pismo nije objavljeno na sajtu SPC. Izvori našeg lista tvrde da je patrijarh odlaskom na KiM u petak iznenadio ne samo vladiku Atanasija nego i ostale članove Komisije za crkveni Ustav, kojoj predsedava mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije (Radović).

– Budite postojani, braćo i sestre, budite dostojni svoje istorije, čuvajte ovu svetinju našu i znajte da je sav srpski narod, ne samo narod koji je u Srbiji, nego narod srpski koji je raseljen silom neprilika širom sveta. Svi oni misle i mole se Gospodu da sačuva naše sveto Kosovo i svetu Metohiju… Vi ste ostali na temeljima svojih predaka da sačuvate svoje svetinje, grobove svojih predaka i ovu našu svetu zemlju, blagoslovenu. Molimo se Gospodu da vam da snage da izdržite sva moguća ovosadašnja stradanja i da Gospod ulije svest onima koji su otišli sa Kosova i Metohije da ga ne zaborave, nego da se polako vraćaju – poručio je patrijarh Irinej u Pećkoj patrijaršiji, gde je započeo posetu KiM.

On je tamo primio i učenike srednjih škola iz Gračanice, Prilužja, Lapljeg Sela i Gušterice sa kojim je razgovarao o značaju obrazovanja i pozvao ih da „budu spremni da preuzmu kormilo kojim će voditi srpski narod na KiM“. Tokom jučerašnjeg dana poglavar SPC obišao je manastir Visoki Dečani, Orahovac, Veliku Hoču i Prizren.

J. Tasić

GLOSA

Prema nezvaničnim saznanjima našeg lista, zbog poslednjeg sastanka Sinoda sa državnim zvaničnicima patrijarhu Irineju se pismom obratio umirovljeni episkop bivši zahumsko-hercegovački Atanasije

af

Vruće teme

U crkvenim izvorima naveliko se spekuliše da bi na predstojećem Majskom saboru osim KiM „vruća tema“, ako ne i prva tačka dnevnog reda, mogla da bude prepiska vladike Irineja bačkog i episkopa zapadnoameričkog Maksima (Vasiljevića) zbog ukrajinskog crkvenog slučaja, koja može da se prati na sajtovima njihovih eparhija. Ne ulazeći u bogoslovsku i kanonsku stranu problema, koji je već izazvao podelu među sveštenicima i vernicima preko društvenih mreža i crkvenih sajtova, u SPC mnogi misle da vladika bački zapravo „otvara front“ i prema vladici Atanasiju (Jevtiću). Vladika Maksim je, kao i vladika Grigorije, koji na prošlogodišnjem Majskom saboru iznenada iz Hercegovine premešten u Nemačku, u čemu mnogi crkveni izvori vide i „prste“ portparola SPC, duhovno čedo vladike Atanasija, koji sa mitropolitom Amfilohijem i raščinjenim i iz Crkve isključenim vladikom Artemijem bio deo čuvenog „trojca“ na „A“ iz duhovne škole arhimandrita Justina (Popovića).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari