Pet direktora "palo" na ispitu za licencu 1Foto: Freeimages/Piotr Lewandowski

Od ukupno 62 direktora predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola, koji su u periodu od 19. novembra do kraja 2018. godine izašli na ispit za licencu, petoro nije položilo.

Svi oni nisu uspeli da polože prvi deo ispita, na kome je trebalo da prikažu rezultate istraživanja obrazovno-vaspitne prakse i preporuke za njeno unapređenje. Većina direktora koji su „pali“ na ispitu rukovodi obrazovnim ustanovama koje su u eksternoj evaluaciji ocenjene trojkom, kažu za Danas u Ministarstvu prosvete. Ovi direktori popravni ispit mogu da polažu nakon isteka mesec dana od dana polaganja ispita za licencu, a najkasnije u roku od tri meseca od tog datuma, s tim što će „popravni“ morati sami da plate.

Ispit se sastoji iz tri dela: prikaza istraživanja obrazovno-vaspitne, odnosno vaspitno-obrazovne prakse, ključnih rezultata istraživanja i preporuka za unapređivanje te prakse, zatim provere savladanosti standarda kompetencija za direktora i prikaza sadržaja portfolija kandidata, koji sadrži dokaze o postignutim rezultatima i prethodnom profesionalnom iskustvu, objašnjavaju u Ministarstvu. Uspeh na ispitu se ne ocenjuje numeričkim ocenama, već opisom „položio“ ili „nije položio“, a komisija ocenjuje uspeh kandidata na svakom od tri dela ispita.

Uslov da se dobije dozvola za rad (licenca) jeste da kandidat savlada sva tri dela ispita. Ko ne uspe ima pravo na popravni, i to iz dela koji nije položio. Ukoliko ni tada ne prođe, smatra se da nije položio ispit u celini i gubi pravo da po podnetom zahtevu polaže ispit za licencu, a priznaje mu se savladan program obuke za ponovno polaganje ispita. Kandidat može podneti zahtev za ponovno polaganje ispita u celini, nakon najmanje 90 dana. Ako ni iz drugog puta ne uspe da položi sva tri dela, mora ponovo na obuku.

Prema podacima Ministarstva prosvete, 362 direktora do sada su savladala program obuke i time stekli uslov da pristupe ispitu za licencu. To je oko 20 odsto od ukupnog broja direktora u Srbiji. Na pitanje kada će obuke biti organizovane za ostale direktore, u Ministarstvu kažu da će Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja do aprila pripremiti programe obuka (interaktivno i na daljinu), a da do tada direktori treba da se prijave nadležnim školskim upravama.

U posebnoj poziciji su rukovodioci obrazovnih ustanova koje nisu prošle kroz postupak eksterne evaluacije, jer do kraja ove školske godine neće imati priliku da polažu ispit za licencu. Oni moraju da sačekaju naredni krug spoljašnjeg vrednovanja kvaliteta rada obrazovnih ustanova, koji će početi u školskoj 2019/20. godini.

– U prvom ciklusu nije vrednovano manje od pet odsto ustanova. Budući da novi ciklus eksterne evaluacije počinje u školskoj 2019/2020. godini, prvo će biti vrednovane te ustanove i tako ćemo svim direktorima obezbediti osnov za obuku i pristupanje ispitu, a prema rezultatima spoljašnjeg vrednovanja – kažu u Ministarstvu.

Planirano je da svi direktori koji su trenutno na toj funkciji steknu licencu do kraja 2021. godine. Zakon, inače, propisuje da je izabrani direktor koji nema licencu dužan da položi ispit u roku do dve godine, od dana stupanja na dužnost. U suprotnom mu prestaje dužnost.

Cenovnik

Pravilnikom je predviđeno da se sredstva za pohađanje obuke za direktore koji su na čelu predškolskih ustanova i škola obezbeđuju iz budžeta jedinica lokalne samouprave, dok troškove polaganja ispita za licencu snosi ustanova u kojoj kandidat obavlja poslove direktora. Oni koji bi u budućnosti hteli da se kandiduju na ovu poziciju sami će snositi troškove. Troškovi obuke, koju realizuje Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, još nisu utvrđeni, a polaganje ispita za licencu košta 15.000 dinara. Polaganje jednog dela popravnog ispita staje 10.000 dinara, dva dela 12.000, a ponovnog polaganja ispita u celini 15.000 dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari