Pet minuta gromoglasne tišine za slobodu medija 1

List Danas se povodom obeležavanja Svetskog dana slobode medija priključuje tradicionalnoj akciji „Pet minuta gromoglasne tišine“ kojom se ukazuje na težak položaj novinarstva u Srbiji.

Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija „Nezavisnost“ danas su pozvali sve novinare i medije da u nedelju, na Svetski dan slobode medija, u 11.55 isključe ton, zamrače ekrane i ćutke se pridruže akciji „Pet minuta gromoglasne tišine“.

Kako se ističe, temelj profesionalnog novinarstva je slobodno i objektivno informisanje građana i doprinos javnom kritičkom dijalogu u društvu, a odgovorni novinari i mediji ne smeju pristati da javni interes podrede propagandi i apologetici vlasti i da rade po diktatu i za račun političkih i ekonomskih moćnika.

U proglasu Undruženja novinara Srbije navodi se da će godinu između dva Svetska dana slobode medija novinari ponovo pamtiti po hapšenjima: novinarke portala Nova Ane Lalić, urednice Kosseva Tanje Lazarević, ekipe KTV Danijela Radića i Roberta Bajtaija, ali i uzbunjivača iz Krušika Aleksandra Obradovića.

„Novinari će se godine sećati i po konferencijama za štampu u vreme pandemije bez prisustva novinara s objašnjenjem da je to posledica brige za njihovo zdravlje“, ukazali su iz UNS.

Sagovornici Danasa iz medijskog sektora smatraju da je sloboda medija u poslednjih nekoliko godina znatno ugrožena, ali da postoji mali broj medija koji se bori za profesionalno novinarstvo.

Prema njihovim rečima, pandemija korona virusa, odnosno vanredno stanje uvedeno zbog toga u Srbiji, dodatno je doprinelo ugrožavanju stepena slobode medija i narušavanju položaja novinara u zemlji.

https://www.facebook.com/NUNSPress/posts/3287707344581866

Građanske inicijative saopštile su danas da su zabeležile 42 slučaja kršenja slobode izražavanja i informisanja od početka vanrednog stanja u Srbiji.

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) pozvalo je danas građane da daju podršku novinarima koji profesionalno rade svoj posao, tako što će „birati njihova medijska izdanja i deliti njihove informacije“.

U oblasti slobode govora i izražavanja Srbija u prethodnoj godini nije zabeležila napredak, već smo, naprotiv, svedočili brojnim kršenjima prava i ugrožavanja medijskih sloboda, izjavio je juče zaštitnik građana Zoran Pašalić.

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović, izjavio je da je Svetski dan slobode medija „prilika da se kao društvo podsetimo zašto su mediji, novinari i svi medijski zaposlenici važni svim građanima“, saopšteno je iz kancelarije poverenika.

U proglasu Sindikata novinara Srbije navodi se da je profesionalno i istraživačko novinarstvo zamenjeno lažnim vestima, umesto informisanja u skladu sa Ustavom i zakonima imamo propagandu sa pretećim i uvredljivim izveštajima i porukama i rijaliti programe koji su bruka srpskog novinarstva.

Ministarstvo kulture i informisanja svim novinarima i medijskim radnicima čestita Svetski dan slobode medija, koji se obeležava 3. maja, i poziva ih da više pažnje usmere na verodostojnost informacija, da se ponašaju odgovorno i profesionalno.

Podsetimo, Srbija je pala za tri mesta na rang-listi slobode štampe Reportera bez granica u 2020. i sada se nalazi na 93. poziciji. Iza nje su u regionu sada samo Crna Gora (105) i Bugarska (111).

U obrazloženju za Srbiju, između ostalog, se navodi da je posle šest godina pod vođstvom Aleksandra Vučića, prvo kao premijera, a potom predsednika, Srbija postala zemlja u kojoj je često opasno biti novinar i gde lažne vesti postaju sve vidljivije i popularnije alarmantno.

„Broj napada na medije naglo je porastao, dok zvaničnici sve više koriste zapaljivu retoriku protiv novinara. Neki hrabri novinari i dalje pokrivaju opasne teme poput kriminala i korupcije. Međutim, zbog velike koncentracije medijskog vlasništva u zemlji, njihove priče su obično dostupne samo na internetu“, navodi se u obrazloženju.

Zorana Mihajlović, ministarka saobraćaja i građevinarstva, ističe za Danas da su mediji, urednici i novinarke i novinari u Srbiji, ali i širom sveta, danas slobodni ni manje ni više nego baš onoliko koliko sami žele da budu slobodni.

Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić smatra da medije i osnovna načela novinarstva u današnjim vremenima više nego ikad ugrožavaju lažne vesti i zato je važno da se novinari pridržavaju osnovnih načela i na taj način zaštite ne samo svoju profesiju, već i demokratske vrednosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari