Pod zaštitom 125 vrsta selica 1Foto: Freeimages/kaiser gouba

Jedna od osnovnih pretnji za ptice selice je krivolov, i to naročito u južnoj Evropi, uključujući i naše krajeve, zatim na Bliskom Istoku i u Africi.

On utiče ne samo na smanjenje populacija ugroženih vrsta i remeti uobičajene životne cikluse u svetu, u kome za ptice ostaje sve manje mesta, saopštilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije. Ovo udruženje je je pozdravilo današnju odluku Narodne skupštine Republike Srbije, koja je izglasala Zakon o potvrđivanju sporazuma o očuvanju afričko-evroazijskih migratornih ptica vodenih staništa.

– Sporazum uvodi zabranu korišćenja olovne sačme u lovačkoj municiji, koju su države dužne da postepeno uvedu. Olovna sačma, naime ima svoje alternative u potpuno bezbednim drugim metalima i legurama, a njeno korišćenje već je zabranjeno u mnogim zemljama, objašnjava ornitolog Marko Tucakov.

Prema njegovom objašnjenju, sporazum propisuje zaštitu za 255 migratornih vrsta ptica, od kojih se u Srbiji mogu sresti čak 125 vrste, a 100 vrsta je strogo zaštićeno domaćim propisima. Mnoge od ovih ptica vodenih staništa ugrožene su na evropskom i svetskom nivou te zaslužuju pažnju uz specifične mere istraživanja i zaštite.

Sporazum je potpisalo 77 država Evrope, Azije i Afrike, kao i Evropska unija. Predstavnici zemalja potpisnica redovno se sreću i razmatraju koliko je njegova primena efikasna. Osnovne mere koje zemlje potpisnice moraju zajedno da sprovode su zaštita samih ptica selica, zaštita njihovih staništa, upravljanje ljudskim aktivnostima, istraživanje i monitoring ptica selica i obrazovanje pojedinaca, organizacija i institucija radi bolje primene ovih mera. Za ove aktivnosti zemljama potpisnicama su na raspolaganju i zajednička sredstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari