Kako je nekada izgledala potraga za blagom u Sandžaku? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

O bogatstvu i sjaju naših manastira svedoče brojne knjige, zapisi, narodne pesme ali i legende o zakopanom blagu.

List Vreme, na današnji dan pre 80 godina, piše o potrazi za davno zakopanim blagom manastira Maržića kod Priboja. Turci su ga nekoliko puta pljačkali i palili, a poslednji vladika se sa još nekoliko monaha odmetnuo u šumu.

Jednog dana ova družina presrela je turske karavane koji su prevozili zlato i opljačkali ih. Vladika je deo zlata sa još dva monaha zakopao na četrdeset mesta. Vekovima kasnije nizale su se legende i pisane su knjige i zakopanom blagu.

Do jedne takve knjige došao je seljak iz Kraljeva, koji je davao list po list svojim prijateljima, i slao ih da tragaju za zakopanim blagom. Deo knjige poverio je Petru Kastratoviću, poverljivoj ličnosti srpskog i crnogorskog dvora, i zadužio ga da, ukoliko pronađe blago, trećinu da njemu.

Nakon punih Kako je nekada izgledala potraga za blagom u Sandžaku? 2pedeset godina neuspešnog traganja za zlatom, Petar je ovu tajnu na samrti preneo svom sinu Nikoli.

Na osnovu podataka koje je Petar ostavio, njegov sinovac Milo Kastratović, sudija u Prijepolju, utvrdio je da mesta opisana u knjizi zaista postoje, i da se nalaze na putu Rudo-Pljevlja.

Na osnovu ovih saznanja, direktor gimnazije u Prijepolju organizovao je ekspediciju.

Prilikom iskopavanja našli su samo jednu rupu, za koju se pretpostavlja da je u njoj bio zakopan kazan sa zlatom, koje je neko mnogo pre njih iskopao, piše Vreme 26. februara, 1939. godine.

Celokupno izdanje možete pročitati na linku Narodne biblioteke.Kako je nekada izgledala potraga za blagom u Sandžaku? 3

Istog dana list Pravda preneo je saopštenje predsednika francuske vlade Daladjea o definitvnom priznanju vlade generala Franka.

Potrvdi Frankove vlade prethodilo je glasanje o poverenju predsedniku vlade Daladjeu, kome je parlament sa 323 glasa prema 261 izglasao poverenje.

Sporazum koji su potpisali Berar i Hordana promoviše normalizaciju odnosa između Francuske i Španije, i obuhvata nekoliko važnih tačaka po pitanju dobara Španaca u Franuskoj, katalonskih izbeglica, poštansko-telegrafskog i železničkog saobraćaja.

Celokupno izdanje možete pročitati na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari