Portiri bez oružja brinu o bezbednosti centara? 1Foto: Fonet

Za fizičko obezbeđenje 18 beogradskih centara za socijalni rad Grad izdvaja između 11 i 12 miliona dinara godišnje, ali je pitanje da li Gradski centar za socijalni rad dobija uslugu kakvu naručuje.

Firma koja trenutno ima ugovor za taj posao je Sion Gard, koja je na tenderu bila najpovoljniji ponuđač, a njihove usluge, prema konkursnoj dokumentaciji, podrazumevaju „fizičko obezbeđenje objekata Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu, kontrolu ulaza/izlaza lica u objekat, evidentiranje lica, najavu lica zaposlenima u objektima, sprečavanje napada na objekat, lica i imovinu kao I udaljavanje lica koja ometaju proces rada i remete rad u objektima, obezbeđenje parking prostora Naručioca i ostali poslovi iz domena obezbeđenja“.

Kako nezvanično saznajemo od nekoliko socijalnih radnika/ca iz beogradskih centara, njihovo obezbeđenje praktično se svodi na „portire“, koji su mahom pred penzijom ili u penziji I ne nose nikakvo oružje. U specifikaciji posla nije ni navedeno da li radnici obezbeđenja moraju da budu naoružani, ali je jasno da je naručena profesionalna usluga.  

Iz firme Sion Gard, koja nam je odmah odgovorila, kažu da ugovornom obavezom nije predviđeno da službenici obezbeđenja nose oružje, te da je „Zakonom o privatnom obezbeđenju, čl. 23, jasno propisano koji su to objekti na kojima se fizička zaštita može vršiti i sa oružjem“.

Oni takođe navode da je struktura njihovih službenika obezbeđenja različita u pogledu godina starosti, i da su oni kvalifikovani po radnim sposobnostima i kvalitetu rada.  

– Zakon o privatnom obezbeđenju i Zakon o radu ne zabranjuju i službenicima koji su u penziji ili pred penzijom, kako navodite, da rade. Naši službenici obezbeđenja angažovani u centrima za socijalni rad su vrlo sposobni i kvalitetni službenici obezbeđenja, kažu u Sion Gardu i naglašavaju da su prvo preduzeće u Srbiji koje je dobilo licencu.  

Međutim, na pitanje gde su bili radnici obezbeđenja u trenutku ubistava u centrima za socijalni rad na Novom Beogradu i u Rakovici, u ovoj agenciji kažu da su se ovi nesrećni događaji dogodili „van zone obezbeđenja našeg službenika“.

Tragedija na Novom Beogradu dogodila se ispred centra, dok je u Rakovici žena ubijena na parkingu.

– Napominjemo da se ubistvo žene i njenog deteta u Rakovici desilo na parkingu, a radna mesta naših službenika su unutar zgrade, kažu u Sion Gardu.  Ipak, u navedenoj konkursnoj dokumentaciji stoji da usluga podrazumeva i „obezbeđenje parking prostora Naručioca“.

Za sva dalja objašnjenja agencija Sion Gard nas upućuje na Gradski centar za socijalni rad, koji je naručilac posla. Ministarstvo za rad i Gradski sekretarijat su nas takođe uputili na Centar, ali od njih još nismo dobili odgovor.

Računica

Prema podacima iz Informatora o radu Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu za 2016. godinu, Grad je za fizičko obezbeđenje 18 objekata centara za 12 meseci, do avgusta ove godine, agenciji Sion Gard platio 11,68 miliona dinara (sa PDV-om). Ovo znači da je po jednom objektu mesečno izdvojeno ukupno 54.074 dinara. Kako stoji u konkursnoj dokumentaciji, na obezbeđenju centara je angažovano 30 lica, što dalje znači da svaki radnik mesečno zarađuje po 32.400 dinara bruto, i to pod uslovom da firma za koju radi nema nikakvu zaradu, što je nemoguće

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari