Pravni fakultet se seli u novu zgradu na proleće 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Tokio će danas doneti odluku o stupanju u savez sa Nemačkom i Italijom, rezultat je dvosatnog razgovora koji su vodili ministar vojske Japana general Itakagi i ministar predsednik Hiranuma.

Prema tvrdnjama dobro obaveštenih japanskih krugova, general Itakagi je tokom posete Hiranumi izložio stav vojske u pogledu evropske situacije i formulisao određene preporuke, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

Pravni fakultet se seli u novu zgradu na proleće 2
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Po drugoj verziji Itakagi je saopštio jednoglasnu odluku vojske i tražio od Hiranume da se što pre sazove konferencija pet ministara koja ima da donese odluke u vezi sa evropskom politikom.

List Vreme piše još i o Francuskinji koja uči srpski da bi se odužila narodu svog oca kroz umetnost. Naime, Elen Gutović-Dalme već nekoliko dana posećuje Jugoslaviju i marljivo uči naš jezik. Ona je rođena u Ženevi, a otac joj je poreklom iz Heregovine, koji se gonjen nemaštinom jednog dana otisnuo u svet, sa željom da uči i uspe u životu. Završio je medicinu i posvetio se hirurgiji, a 1900. je upoznao majku gospođe Dalme.

„Osećaj kada sam stupila prvi put u taj krševiti, divlji, a opet lep kraj, ne mogu opisati. Kad sam gledala ta lica, imala sam impresiju da sam već bila i ranije s njima. Ta opaljena lica na kojima je bila ispisana vekovna istorija borbe i samopregora bila su mi bliska. Kad sam prvi put čula čudne melanholične zvuke njihove pesme, mene je nešto taknulo i ja sam se rasplakala. Možda bi to zvučalo čudno u Parizu, ali sam u tom trenutku osetila da ja pomalo tu pripadam. Tu gde mi se rodio otac, gde su mi živeli pradedovi“, navodi Elen Gutović-Dalme.

Vreme donosi priču i tome kako će se na proleće iduće godine Pravni fakultet preseliti u svoju novu zgradu koja je koštala 18,5 miliona. Ona je trebalo da bude gotova u decembru prošle godine, međutim još nije završena. Školska godina će opet početi u staroj zgradi koja nimalo ne odgovara potrebama. Tek na proleće će se preseliti u svoju novu zgradu na uglu Aleksandrove i Hartvigove ulice, na početku univerzitetskog kvarta prestonice. U tekstu se navodi i da broj studenata Pravnog fakulteta raste svake godine. Školske 37/38 bilo ih je oko 1.000, ove oko 1.500, sledeće godine se očekuje 2.000 brucoša, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Pravni fakultet se seli u novu zgradu na proleće 3
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Istog dana list Pravda piše o tome kako je jedan gimnazijalac uskočio u otkačeni vagon i uspeo da zaustavi šest vagona koji su jurili velikom brzinom. Na taj način je izbegnuta nesreća jer je uskoro trebalo da naiđe putnički voz. Sve se to odigralo na stanici „Vojvoda Bojović“ u Prokuplju kada se zbog nevremena otkačilo šest vagona natovarenih drvima. Oni su se kretali nizbrdo velikom brzinom kad je u jedan od njih uskočio Petar Čvorović, đak šestog razreda gimnazije.

U ovom izdanju Pravda piše i o ženi koja svojim intervencijama u ljubavnim odnosima zarađuje milione. Reč je o Doroti Diks (67), poznatijoj kao „Baba Kupida“, koja je na čelu jednog sindikata koji se bavi svim problemima ljubavi i braka i ima svoje filijale u skoro svim državama sveta.

Svu brigu koju prouzrokuje mali bog ljubavi ona nastoji da ukloni svojim savetima, pritom zarađujući ogromne sume. Nju čita skoro 60 miliona ljudi koji je nikad nisu videli, niti joj znaju pravo ime, ali joj se ipak obraćaju sa poverenjem. Već 30 godina prima pisma i odgovara na njih.

Gospođa Diks je pristala da novinarima pokaže nekoliko takvih pisama. Pismo jedne zabrinute majke glasi: „Jedan mladić se udvara mojoj ćerki i prilikom poseta donosi joj cveće, a meni bombone. Ja sam debela, a moja ćerka je mršava. Bilo bi mnogo zgodnije da njoj donosi bombone, a meni cveće. Ne znam mogu li takvom čoveku da poverim svoju ćerku“.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari