Prenos pošte na magarcu u Makedoniji 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Poštanski autobus koji saobraća na liniji Prilep-Južni Brod-Kičevo i obratno ima jednog neobičnog pomoćnika, piše list Vreme pre 80 godina.

Naime, kada dođe u Južni Brod, autobus poštu predaje dečaku sa magarcem i tako se sva pošta i paketi raznose dva kilometra dalje od stanice gde staje autobus.

Nakon razdeljene pošte, dečko na magarcu vraća torbu nazad do autobusa koji ponovo odlazi po nove pošiljke.

Na zabavnim stranama list Vreme je objavio intervju sa klizačicom i glumicom Sonjom Heni.

Kako se u tekstu navodi, Norvežanka je postala poznata u filmovima zahvaljujući svojim klizačkim sposobnostima, ali kako sada planira da započne pravu glumačku karijeru, u narednom filmu ipak neće klizati, prenosi Vreme.Prenos pošte na magarcu u Makedoniji 2

Ovaj list nastavio je da prati i dešavanja u Dancigu, pa tako prenosi mišljenja pojedinih stručnjaka da će do kraja jula doći do krize u vezi sa ovim pitanjem.

Kako piše Vreme, u Parizu sve više preovlađuje ubeđenje da se na Baltiku sve odigrava kao da Rajh namerava da sprovede u delo prisajedinjenje Danciga svojoj teritoriji.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda istog datuma, 1. jula 1939. godine piše o aparatu za čitanje misli koji se nalazi u jednoj pariskoj bolnici.

Ovo revolucionarno otkriće oduševilo je mnoge psihologe širom sveta, a pomoću njega je mouguće istraživati i ljudske snove.

Kada neko spava dubokim snom ili ne sanja opšte, igla oscilografa stoji sasvim mirno, ali kada snovi dođu u svest onoga koji spava, oscilograf počinje da beleži slike.Prenos pošte na magarcu u Makedoniji 3

Ako neko sanja da je dobio na lozu ili da je izbegao automobilsku nesreću, aparat pokazuje sreću ili strah.

Ovaj apart će neurolozima i psiholozima pomoći da otkriju mnoge tajne današnjice, a posebno tajne ljudske duše, piše Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari