Profesor FON-a: Očigledan plagijat u doktorskoj disertaciji Malog 1

Božidar Radenković je jedini profesor Fakulteta organizacionih nauka koji je među potpisnicima žalbe na odluku NN veća FON-a o doktorskoj disertaciji ministra finansija Siniše Malog.

Godinu dana ranije, njegovo ime, takođe jedino sa FON-a, našlo se među 300 potpisnika mišljenja upućenom Rektoratu Univerziteta u Beogradu, u kojem je traženo da Mali, tada gradonačelnik Beograda, ne bude promovisan u doktora nauka. Nedavno glasanje na FON-u o mišljenju stručne komisije, koja je utvrdila da je doktorat Malog originalno naučno delo, prošlo je bez ijednog glasa protiv. Razlog je što je profesor Radenković bio službeno van zemlje.

*Verujemo da biste samo Vi glasali protiv mišljenja stručne komisije. Kako komentarišete to što je 72 člana NN veća stalo iza mišljenja stručne komisije, a 28 je bilo uzdržano?

– Kako bi moja malenkost glasala je poznato, i nije toliko važno. Veliko je iznenađenje da je 28 mojih koleginica i kolega smoglo snage da se usprotivi odluci Etičkog komiteta i stručne komisije. U akademskoj sredini je uobičajeno da se neslaganje izražava uzdržanim glasanjem. Prethodne odluke u vezi ovog plagijata su donošene aklamacijom. Za FON je to ogroman zaokret.

*Kako Vama izgleda mišljenje stručne komisije?

– Naučna oblast kojom se bavim su informacione tehnologije, tako da nisam kompetentan da odlučujem o naučnom doprinosu u oblasti finansija. Međutim, Raša Karapandža, kompetentan profesor za korporativne finansije, napisao je da je navedeni naučni doprinos plagijat i za to naveo dovoljne, jasne i nedvosmislene dokaze. Meni su ti dokazi sasvim dovoljni da ih prihvatim. Plagijat u ovoj disertaciji je očigledan i ne postoji razuman način da se porekne. Imajući to u vidu, izveštaj stručne komisije i Etičkog komiteta bi se pre mogao klasifikovati u žanr komedije, nego smatrati za ozbiljnu naučnu raspravu.

*Kako je biti jedini profesor FON-a koji se javno usprotivio?

– O uzrocima koji su do toga doveli se može dugo diskutovati, počevši od krize morala u postmodernom društvu, pa do zloupotrebe autonomije univerziteta od strane najbeskrupuloznijih članova akademske zajednice. Jovan Dučić je govorio da poroci jače vezuju ljude nego vrline. Mislim da i to treba imati u vidu. Ovaj plagijat ozbiljno ugrožava ugled Univerziteta u Beogradu i srpskog obrazovanja u celini. Iz brzine, kao i načina na koji su rektorka i Senat Univerziteta u Beogradu rešili proceduralni problem u vezi podnošenja žalbe, stekao sam utisak da postoji jasno iskazano opredeljenje rektorke i Senata da se u narednom periodu ovaj problem reši. U tome ih treba podržati.

Pritisci i borba

U prethodnom intervjuu za Danas niste hteli da govorite da li ste izloženi pritiscima ili neprijatnostima. Kako Vas gledaju kolege, da li Vas optužuju da rušite ugled svog fakulteta?

– Što se tiče problema s kojim se suočavam u radu na FON-u, mogu reći da je teško podnošljivo i na granici iracionalnog. O tome ne bih govorio. Još uvek imam snage da se borim. U proteklih više od 30 godina, zajedno sa dragim profesorima koje cenim i od kojih sam učio, ugled FON-a sam stvarao i još uvek ga stvaram, bez obzira na sve okolnosti. To ne mogu osporiti ni oni koji tako teško stečen ugled FON-a upravo sada krčme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari