Velika Britanija bi mogla postati prva zemlja koja će odrediti zakonske obaveze za smanjenje ugljen-dioksida, u okviru planova koje je obelodanio britanski sekretar za zaštitu životne sredine Dejvid Milibend. On je izjavio da Nacrt zakona o klimatskim promenama, koji uključuje više novčanih sredstava za solarnu energiju i energiju koja se dobija putem vetra, obezbeđuje „jasnost i poverenje“ za trgovinu.

Velika Britanija bi mogla postati prva zemlja koja će odrediti zakonske obaveze za smanjenje ugljen-dioksida, u okviru planova koje je obelodanio britanski sekretar za zaštitu životne sredine Dejvid Milibend. On je izjavio da Nacrt zakona o klimatskim promenama, koji uključuje više novčanih sredstava za solarnu energiju i energiju koja se dobija putem vetra, obezbeđuje „jasnost i poverenje“ za trgovinu. Prema pomenutim planovima, budžeti za smanjenje ugljen-dioksida biće određivani svakih pet godina, u pokušaju da se emisije štetnih gasova smanje za 60 odsto do 2050.

Dimas: Građani moraju razviti ekološku svest

Brisel – Komesar za zaštitu životne sredine EU Stavros Dimas rekao je da sporazum o klimatskim promenama, koji je postignut prošlog petka, nije dovoljno dobar i da sami građani moraju uložiti više napora kako bi razvili ekološku svest. U intevjuu za nemački list Berliner cajtung, Dimas je rekao „svaki pojedinac sudeluje u emisiji štetnih gasova,“ tako da svako mora pružiti podršku u borbi protiv globalnog zagrevanja. „Ukoliko koristimo sijalice koje štede energiju, nećemo samo smanjiti emisiju štetnih gasova već ćemo i uštedeti novac,“ rekao je Dimas.

Milibend je izjavio da je Nacrt zakona „prvi takve vrste u celom svetu“ i da je Velika Britanija „vodeći uzor.“ On je za Bi-Bi-Si rekao da je Nacrt zakona „rođen u okviru prepoznavanja, da dok postoji raskid između ekonomskog rasta i zagađenja životne sredine, mnogo toga mora biti učinjeno. Moramo biti radikalniji.“ Nacrt zakona će proći javnu i parlamentarnu konsultaciju pre nego što sledeće godine postane zakon, ali pobornici zaštite životne sredine zahtevaju da se emisije štetnih gasova do 2050. smanje za 80 odsto, kao i da se osigura godišnje smanjenje od 3 odsto, kako bi pridržavanje zakona bilo osigurano. Planirano je da konačni zakon o zaštiti životne sredine bude predstavljen na jesen.
Britanski sekretar za zaštitu životne sredine rekao je da se u centar pažnje mora smestiti smanjenje emisije štetnih gasova u domovima, pozivajući se na vladine planove da do 2016. sve nove kuće postanu nezavisne od upotrebe ugljen-dioksida, kao i da se podstakne upotreba energetski-efikasnih sijalica. Kancelar Gordon Braun je izjavio da novi zakon znači da bi vlade „kontrolisale budžete za redukciju emisije ugljen-dioksida sa istom obazrivošću i disciplinom, kao što kontrolišu ekonomske budžete.“
Ali, poslanici koji se protive trenutnom Nacrtu zakona najavljuju amandmane koji bi naterali vladu da prihvati obavezne mete na godišnjem nivou. Piter Ejnsvort, sekretar za zaštitu životne sredine u senci, kaže da trenutni predlozi ne mogu funkcionisati bez planova na godišnjem nivou. Zvaničnik za zaštitu životne sredine Liberalnodemokratske partije Kris Hun rekao je da njegova stranka „sigurno podržava Nacrt zakona“, ali da 60 odsto određenih ciljeva „možda nisu dovoljno dobri. Ipak, dobro je početi jer je kostur u osnovi dobar.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari