
Druga zemlja u svetu po egzodusu mozgova i onda nam neko priča da se ne vraćamo u prošlost, a tu prošlost nam je doveo u sadašnjost, rekao je sociolog Ratko Božović u diskusiji Debatnog kluba „Šta nam je u glavi“.
Božović je istakao da je problem Srbije što svi idu za vođom, a ne za zakonom i da je uspostavljen autoritarni mentalitet.
Mi pripadamo manjini koja je na margini, javno mnjenje je bez dijaloga. Imamo problem što nema slobode, a bez slobode nema istine. Živimo u takvoj lažomaniji da nam se istina čini kao nešto nestvarno, rekao je Božović.
Ekonomista Miodrag Zec ocenio je da su društva koja su uspostavila kontinuitet i izgradila alogoritme društvenog života uspešna i vladaju civilizacijom.
To je primer Kine. Da li je car ili Si Đinping, to je mandarinski sistem. Mi Srbi, rekao je Zec, se borimo protiv kontinuiteta i svaki naši izbori vode se parolama „promene, promene“.
Nisi rešio osnovnu dilemu – revolucija ili pravo. Rusi vole autoritaran sistem i imaju Putina, a u Kini nije nasleđivanje, ali je dril CK. Drugo pitanje na koji nisi odgovorio je da li hoćeš tržišnu ekonomiju ili ne, rekao je Zec.
To je kao da uđeš u prodavnicu da kupiš cipele, ali nisi siguran da li bi možda i papuče, pa zveraš okolo i izabereš šta je jeftinije, rekao je Zec.
Kontinuitet je dobar ako znaš pravac, ali Srbija luta, rekao je on.
Predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti Vladimir Kostić ocenio je da je Srbija podeljena „na ostrva koja se međusobno ne dodiruju“ i između kojih nema dijaloga.
Kostić smatra da bi uloga institucija trebalo da bude u uspostavljanju dijaloga, što je učinila i Akademija.
Onda su rekli da je SANU otvorila vrata za „drugu Srbiju“. Kakva je to prva, a kakva druga, upitao je Kostić.
Zoran Gavrilović iz Biroa za istraživanje društvenih istraživanja (BIRODI) rekao je da je ta organizacija radila istraživanja anomija, odnosno osećaja besperpektivnosti, sa profesorima univerziteta, sudijama i tužiocima i građanstvom.
U Srbiji je izražen taj osećaj besperspektivnosti, rekao je Gavrilović.
Anomičnost je naročito izražena kod mladih, rekao je Gavrilović i naveo primer da 75 odsto ispitanika smatra da se ne zna ko govori istinu u ovoj zemlji, as a tim stavom se slaže čak 91 odsto mladih od 18 do 29 godina.
Na pitanje o budućnosti života u Srbiji, optimističan stav ima 47 odsto ispitanika, ali samo svaki treći od 18 do 29 godina, rekao je Gavrilović.
Ono što nas je „potopilo“ jeste odgovor jedne učenice srednje škole u Boru „zašto bismo se borili protiv korupcije u zemlji u kojoj ne želimo da živimo“, naveo je Gavrilović.
Novinar Đorđe Vlajić rekao je da je udruženje Debatni klub osnovano kako bi se nadomestio nedostatak otvorene javne debate i kritičke rasprave.
Direktorka Fondacije za otvoreno društvo Jadranka Jelinčić rekla je da su podržali Debatni klub jer se i Srbija i svet suočavaju sa nečim što se naziva „suženje javnog prostora“ za društvene aktere.
U Srbiji u protekle dve-tri godine to progresivno napreduje, što se vidi kroz različite indikatore – slobodu medija, koliko jeste ili nije neki javni prostor, trg, ulica ili dom kulture dostupan svakom građaninu, rekla je Jelinčić.
Prosta stvar. Da Srbija ima "normalan" broj nepismenih mi ne bi ni imali ovakvu vladu.
Niko izgleda I ne brine zasto Srbija ima MILION, ej! 1.000.000, ej, celo milionce, nepismenih.
Ali zato, cete cuti procente o povecanju penzija, broju novozposljenih, broju km asfalta, nacionalni dohodak, broju novih fabrika, broju renoviranih skolskih WC-a,.. e ovede je Vucic odlican I prica samo o ovim brojkama. Nepismeni I ne razumeju sta je Bruto Dohodak po Glavi I da li je on 3.5% ili koliko. Oni samo razumeju bruto nacionalni dohodak koji se maze na ““leba.
Pa, da se svi ti obrazovani iz inostranstva vrate, bilo bi vise pametnih da preglasaju te nepismene. Najveci izdajnici Srpskog naroda su ti koji odu i ostavljaju druge da ginu u ovom ekonomskom ratu.
A sto se tice SANU – samo jako! Trebalo bi vise ovakvih manifestacija da drzite KONTINUALNO.
Zašto stalno krivite druge? Zašto bi bio kriv onaj ko je izabrao da živi a ne da gubi vreme? Ja sam ovde. Vi ste ovde. Ima nas šest puta više nego onih koji su otišli. Čekamo nešto?
Pročitao sam ceo tekst, a nigde nisam naišao na ono što se navodi u naslovu. Ili sam funkcionalno nepismen, pa ne shvatam kakve veze ima naslov s tekstom, ili je funkcionalno nepismen onaj ko ga je sklapao.