Radovanović: Srbija spremna za epidemiju korona virusa 1Foto: Danas

Srbija je spremna za epidemiju korona virusa, pre svega zbog činjenice da imamo informacije, i što preduzimamo mere kao i zemlje u našem okruženju, izjavio je FoNetu epidemiolog dr Zoran Radovanović.

On je u serijalu Bez rukavica podsetio da 1972. godine nismo imali informaciju da je u Iraku izbila epidemija velikih boginja, „pa smo prošli onako kako smo prošli“.

Velika je stvar što mi sada pratimo tu epidemiološku situaciju, istakao je Radovanović, koji misli da dijagnostika još nije savršena, ali očekuje se da će uskoro biti bolja.

Što se tiče lekova, oni su skupi, rekao je Radovanović i naveo da se u svetu sada koristi kombinacija lekova za grip i lekova za AIDS, „za koje ćemo tek videti koliko su korisni u ovom slučaju“.

On ističe da je očekivano da na aerodromima i svim graničnim prelazima sanitarni inspektori mere temperaturu putnicima ili na drugi način prepoznaju one koji su vidljivo bolesni.

To ne znači da smo time bezbedni, zato što se računa da će tri četvrtine „importovanja virusa“ doći preko onih kod kojih je virus u inkubaciji, i zato ne postoji način da na granici otkrijemo da su oni bolesni, ukazuje Radovanović.

On, ipak, misli da je još malo verovatno da će virus doći kod nas i podseća da je Srbiju „2002. godine zaobišao SARS, isto tako i virus MERS kada se pojavio“.

„Vidimo da se sada u velikim zemljama pojavilo na desetine obolelih, a kod nas još nema obolelih, i tako bi moglo da ostane“, predviđa Radovanović.

Prema njegovim rečima, maske kao zaštita nisu savršene i više štite okolinu od nas samih.

Kada govorimo o savršenijim, nano maskama, one su skupe. Da bi bile efikasnije, one treba da imaju filtere, a onda se kroz njih malo teže diše, objasnio je Radovanović.

Kako je napomenuo, u ovom vremenu, ne samo zbog korona virusa, već i zbog gripa, efikasnije je izbegavati kontakte sa ljudima koji kijaju i kašlju, velike skupove, rukovanje i ljubljenje.

On smatra da je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) možda zakasnila sa odlukom o proglašavanju globalne epidemije.

U ovom trenutku preporuka je da se ne zatvaraju granice. Međutim, dok se čekala odluka SZO, pojedine zemlje su donele takvu odluku, i zbog toga je Kina ljuta, konstatovao je Radovanović.

U svakom slučaju, intencija je da ekonomska šteta od ovakvih globalnih epidemija i pandemija bude što manja, naglasio je on i obrazložio da je cilj odluke SZO da se celishodno i koordinisano reaguje na nivou celog sveta.

Da mere budu primerene situaciji i usklađene, da se ne prenagljuje, ali ovde, međutim, imamo situaciju da neke zemlje zatvaraju granice i da se neprijatno odnose prema Kinezima, ukazao je Radovanović.

Prema njegovom uverenju, epidemije su često i prilika da se obave neki prljavi poslovi, da se obračuna sa svojim političkim protivnicima.

Kina upravo insistira da se oni mnogo žrtvuju da spasu svet od ove epidemije, a da im se uzvraća na ružan način – da im se zatvaraju granice i obustavljaju letovi, ponavlja Radovanović.

On stiče utisak i da je Kina malo zakasnila sa merama, jer su tek 31. decembra prijavili epidemiju, a prvi oboleli je registrovan 1. decembra.

Izgleda da u Kini u prvi mah nisu pomislili da je u pitanju novi virus i izgleda da to nije urađeno svesno, protumačio je Radovanović.

On je predočio da kineski građani u Srbiji predstavljaju rizik za širenje korona virusa isto kao i svi drugi građani Srbije.

Prema rečima Radovanovića, oni dosta dugo nisu bili u Kini, a i da jesu, posle perioda inkubacije od 14 dana videlo bi se da li su zaraženi virusom.

Virus se može preneti i kontaktom sa predmetima koji su sveže zagađeni, ali to nisu predmeti koji su transportovani i proveli neko vreme na carini, pa onda došli u radnju, napomenuo je Radovanović.

On tvrdi da nema rizika ni u restoranima, jer je teško verovati da bi neki od posetilaca u Srbiji naručio, na primer, pacova ili zmiju.

Ukoliko se jede uobičajena kineska hrana, ona je bezbedna, poručio je Radovanović, koji smatra da je apsolutno isključeno da je izbijanje epidemije biološki napad.

Niko nije namerno pustio viruse da bi Kinezima napravio štetu, mada je šteta ogromna.

Takav potez bi bio lakomislen i glup, jer sa takvim uzročnicima kakvi su virusi, nikad ne znate da li će da mutiraju i da vam se vrate, precizirao je Radovanović.

Kako je rekao, teoretski postoji mogućnost da je virus „iscureo“ iz neke laboratorije, ali je takva mogućnost ipak vrlo mala. Posebno ako se uzme u obzir činjenica da su te laboratorije skoro po pravilu pod kontrolom vojske i pod jakim merama obezbeđenja. Takav je slučaj i u Kini, zaključio je Radovanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari