Raspamećivanje sa vodom u Zrenjaninu 1Foto: Pixabay/Rawpixel

Da li imate vode, kakav je pritisak glavna su pitanja tokom vaskršnjeg vikenda u Zrenjaninu, pre čestitanja praznika i pre drugih tema.

U slavinama kad kako, nekad dobar a nekad slabiji mlaz. To je ono što potrošači zatiču kada odvrnu slavine a naročito su pogođeni stanari višespratnica.

U pogonu prečistača vode, koji je 24. februara preuzeo snabdevanje grada prečišćenom vodom, kažu da su na maksimumu i da građani previše troše vodu.

Apelu se pridružilo i JKP Vodovod optužujući građane da zalivaju bašte.

– Potrošnja je prevelika, isporučujemo 300 litara u sekundi što je maksimum. Zalivaju se velike površine i navodnjavaju. Apelujemo na građane da smanje potrošnju – naveo je Bojan Dimkić, direktor Gruppo Zillio koja upravlja prečistačem.

Ipak, u Banatu niko ne koristi vodu iz vodovoda za zalivanje njiva a mnogi od građana sa nevericom su primili ove podatke, pitajući se šta će biti tokom leta ako sada nema vode.

Da fabrika vode ne može da udovolji potrebama Zrenjanina potvrdio je i gradonačelnik Čedomir Janjić najavom kupovine pumpi za višespratnice, smatra novinar Zoran Dedić.

– Ta fabrika je pre dva meseca pozajmila još četvrt miliona evra od Erste banke da reše probleme. Sad grad najavljuje brzo rešavanje problema kupovinom pumpi. Podsećamo glavne aktere da je Zrenjanin pre skoro šest godina tražio ugovorom od onog ko želi da prečišćava vodu i na tome zaradi da ispuni i određene uslove a jedan od njih je kapacitet ne manji od 300 litara u sekundi – navodi Zoran Dedić.

On podseća da je grad Zrenjanin prilikom raspisivanja tendera zahtevao i da je ponuđač za gradnju prečistača vode u poslednje tri godine sagradio i pustio u rad najmanje 2 postrojenja za prečišćavanje pitke vode sa tehnologijom uklanjanja arsena, da ponuđač raspolaže tehnologijom prerade vode koja ne proizvodi gubitak vode veći od 5 odsto i da ima zaključen ugovor sa deponijom o odlaganju otpadnog mulja.

Pored upitnog kapaciteta fabrike vode, pitanje je i njenog vlasništva a izraelci koji se pominju kao novi vlasnici nisu evidentirani u APR-u. Sve to dešava se dok se čeka skidanje zabrane upotrebe vode u ovom gradu, koja je stavljena pre 16 godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari