Rasvetljeno ubistvo u Savamali 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Posle uzbudljive istrage u vezi sa zločinom u Savamali, krivična policija rasvetlila je ubistvo i uhapsila ubicu Grka Tanasija Popovića Cijasa. Njega je ubio dvadesettrogodišnji krojački radnik, Đorđe Manević Draskačević iz Velesa, piše list Vreme 27. februara pre tačno 80 godina.

List navodi da je uhapšeni priznao krivicu i da je utvrđeno da je „namamio“ imućnog trgovca u svoj stan u Jug Bogdanovoj 22, gde ga je ubio nožem. Mrtvo telo Cijasa, kasnije je u koferu, preneo do šupe, za 20 dinara testeraš iz Tetova Šefkija Ajupović, koji i nije znao šta nosi.

Rasvetljeno ubistvo u Savamali 2
Foto: Screenshot/ Digitalna.nb.rs

Predratni list Vreme prenosi i da je u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu počelo rušenje „Grand pasaža“, da bi se izgradila petospratnica.

„Kada je podignut Grand pasaž to je za sve Beograđane bio veliki događaj. Za njega se vezuje ime Nilole Spasića, jer je to bila prva zdrava koju je on podigao. Sem toga to je bio jedini pasaž u Beogradu. Odbor Zadužbine Nikole Spasića odlučio je da u prvom delu pasaža podigne modernu petospratnicu. Projekat je izradio poznati beogradski arhitekta Vladislav Vladisavljević“, navodi Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda, na naslovnoj strani, toga dana donosi vest da će Švedska i dalje pomagati Finsku, a da Norveška predlaže Engleskoj arbitražu za rešenje spora u vezi sa „Altmarkom“. Pravda prenosi i da se „grad Vijpuri pretvara u ruševine“, navodeći da su sovjetske trupe predhodne noći udvostručile napore da zauzmu taj grad.

Rasvetljeno ubistvo u Savamali 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

U tekstu „Seljaku treba dati jevtin plug“, Prvda se bavi problemima poloprivrednika, navodeći da ukidanje carine za poljoprivredne alatke nije dovoljno, te da treba organizovati i kontrolisati domaću proizvodnju plugova.

Kako piše taj list, proizvodnjom plugova bavi se osam preduzeća u zemlji, ali dodaje i podatak iz godišnjeg izveštaja Poljoprivredne komore Dunavske banovine, da je kvalitet tih proizvoda loš.

Pod nazivom „Šta Zagrepčani čitaju“, u intervjuu za Pravdu, rukovodilac Biblioteke Radničke komore u Zagrebu, sociolog i etiograf dr. Mirko Kus-Nikolajev, otkriva da je  1939. godine najviše vladalo interesovanje za beletristiku, kao i da je pozajmljeno blizu 34.000 knjiga.

On je naveo i da se „od srpskih književnika u Zagrebu mnogo čita Nušić, Ćosić, Dušan Radić, Rakić…“.

Oba lista prenela kako je inostrana štampa izveštavala predhodnog dana o govoru vođe i kancelara Trećeg rajha Adolfa Hitlera na proslavi u Minhenu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari