Reagovanje Ministarstva odbrane na izjavu bivšeg majora Gligića 1

Povodom nastupa u medijima bivšeg majora Vojske Srbije Dragana Gligića, oglasilo se Ministarstvo odbrane.

Saopštenje prenosimo u celosti.

Major Dragan Gligić, kojem je na lični zahtev prestala profesionalna vojna služba 20. jula 2018. godine, tokom profesionalne vojne službe, u više navrata je kršio ne samo vojne, već i civile propise i zakone zbog čega je disciplinski kažnjavan. 

Razlozi kojima potkrepljuje svoje “uspone i padove” u karijeri , koje u medijima Gligić navodi tvrdeći da nije imao mogućnosti za napredovanje “zbog opstrukcije i ličnih animoziteta pojedinih nadređenih” nisu tačni. Suprotno tome, on je za svaku ispoljenu vrednost tokom karijere bio stimulisan, adekvatno nagrađivan.

Ističemo da Gligić ni jednom nije konkurisao za karijerna usavršavanja, pa tako nije ni mogao da stekne neophodne zakonske uslove za dalje napredovanje od čina majora.

Svoju vojničku karijeru otpočeo je 1997. godine nakon završetka Vojne akademije, u tadašnjoj 549. motorizovanoj brigadi u Prizrenu, kao komandir voda Vojne policije, a službovao je u Prizrenu, Zaječaru i Nišu u jedinicama Vojne policije.

Protiv majora Gligića, dok je bio u činu kapetana, podneta je krivična prijava 2004. godine, koja je odbačena zbog zastarelosti krivičnog dela, te je njegovo napredovanje u službi nastavljeno bez posledica.

Međutim, iz 3.bataljona Vojne policije biva izbačen – prekomandovan u 69. logistički bataljon Mešovite artiljerijske brigade 3. decembra 2012. godine, zbog “narušavanja ugleda i poverenja sredine u kojoj živi i radi”, jer su lični problemi koji su preovladavali počeli negativno da se odražavaju na njegov ugled i autoritet u radnoj sredini. Razlog tome je, sem nedoličnog ponašanja, i to što je napisao oproštajno pismo tadašnjoj supruzi u kome je naveo da hoće da izvrši samoubistvo, nakon čega je i nestao. Celokupan bataljon Vojne policije bio je angažovan u potrazi za njim. U traganje su bili uključeni i pripadnici MUP-a policijske uprave Niš, a potraga je okončana nakon što se on, u vidno alkoholisanom stanju, pojavio sledećeg dana u svojoj kući, što je zabeleženo i u policijskom izveštaju.

Gligić je i tokom dalje službe nastavio sa neprimerenim ponašanjem, sa sklonošću ka prekomernom i čestom konzumiranju alkohola u van radno vreme, što je pratilo i agresivno i nasilničko ponašanje, o čemu postoje i zvanični izveštaju nadležnih organa

Da je i van službe imao problema sa alkoholom postoje podaci u Ministarstvu unutrašnjih poslova. O tome svedoči i činjenica da je, nakon učinjene saobraćajne nezgode 2014. godine, majoru Gligiću određena mera „zadržavanje“ u trajanju od 48 časova, zbog vožnje u alkoholisanom stanju, jer mu je tom prilikom izmereno 1,80 promila alkohola u organizmu.

Služba mu je prestala 20. jula 2018. godine, na lični zahtev, a prilikom prestanka profesionalne vojne službe, razgovor sa njim obavili su komandant bataljona, a kasnije i komandant brigade.

Javno objavljivanje zahteva za prestanak službe na društvenim mrežama, može se posmatrati kao pokušaj prebacivanja sopstvene odgovornosti za zastanak u napredovanju na vojnu sredinu u kojoj je službovao, ali i na Vojsku Srbije u celini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari