Roditelji plaćaju nepostojeće udžbenike 1Foto: Freeimages/Piotr Lewandowski

Novi udžbenici za prvi i peti razred osnovne škole još nisu odobreni, a kamoli odštampani, ali je u nekim školama počela prodaja kompleta za peti razred.

Nakon dojave da škole nude roditeljima nabavku udžbenika za peti razred u pretplati reagovalo je Ministarstvo prosvete, koje je 19. februara podsetilo škole da se od naredne školske godine primenjuje novi plan i program nastave i učenja za prvi i peti razred, te da će škole izvršiti izbor knjiga za te razrede nakon što se završi procedura odobravanja.

Međutim, neki i pored upozorenja nisu odustali. Našoj redakciji javila se majka učenika četvrtog razreda OŠ „Kosta Abrašević“ sa pitanjem da li škole smeju da nude nepostojeće udžbenike na rate. U ponudi sa spiskom udžbenika koje je podeljena roditeljima četvrtaka navedena je samo pretpostavljena cena kompleta od 15.000 dinara, sa napomenom da će se „u slučaju promene cena udžbenika uplate korigovati sa poslednjom ratom“. Kupovina udžbenika za naredni razred je ponuđena najpre u novembru (sa ratama od decembra do maja), a potom i pre nekoliko dana (sa ratama od februara do maja).

Odgovor smo potražili od direktorke OŠ „Kosta Abrašević“ Vesne Šunjevarić, koja tvrdi da je odluka o prodaji udžbenika u pretplati doneta na savetu roditelja, kako bi se omogućilo plaćanje u više rata. Direktorka objašnjava da su na spisku odobreni udžbenici za peti razred koji se trenutno koriste i da je po njima formirana okvirna cena novog kompleta. Ona uverava da roditelji ni na koji način neće biti oštećeni ako se ispostavi da komplet bude jeftiniji, te da će im razlika u novcu biti vraćena. I predsednik Saveta roditelja te škole Nebojša Bobičić potvrđuje direktorkine reči, napominjući da su upravo roditelji insistirali da se omogući plaćanje školskih knjiga u više mesečnih rata, zbog teške materijalne situacije.

– Pre tri, četiri godine nismo mogli da naručimo udžbenike u pretplati i to je izazvalo nezadovoljstvo naših roditelja. Većini odgovara da plaćaju knjige na rate, što je bio razlog zašto smo doneli ovakvu odluku. Kada bude poznato koje knjige za peti razred su izabrane za narednu školsku godinu, razliku u ceni će roditelji doplatiti ili će im novac biti vraćen, ako su pretplatili komplet – ističe Bobičić.

S druge strane, pomoćnica ministra prosvete za osnovno obrazovanje Vesna Nedeljković je izričita: školama je zabranjeno da nude roditeljima kupovinu udžbenika za prvi i peti razred dok ne bude završena procedura odobravanja i dok nastavnici ne budu izabrali po kojim udžbenicima će raditi. Kaže da je Ministarstvo reagovalo i poslalo dopis školama čim je dobilo dojave da se pomenuta praksa događa u nekim osmoletkama. Nedeljković navodi da razume potrebu da se udžbenici plaćaju na rate, ali da nema logike da se sada kupuju knjige za koje se ne zna ni koliko će koštati, niti šta će škola odabrati. Ona napominje da roditelji ne smeju da budu oštećeni i da će, ako se pojavi razlika u ceni, škola, odnosno direktori to morati da nadoknade o sopstvenom trošku.

Izbor u maju

Vesna Nedeljković ističe da je konkurs za udžbenike za prvi i peti razred završen i da su rukopisi, kako su stizali u Ministarstvo prosvete, sukcesivno prosleđivani Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja na odobrenje. Po sadašnjem zakonu Zavod ima rok od 90 dana da pregleda i odobri knjige.

– Uputili smo Zavodu preporuku da budu efikasni, ali brzina ne sme da ugrozi kvalitet pregledanja, a propisana procedura mora da se ispoštuje. Očekujemo da će škole birati udžbenike za prvi i peti razred u maju – rekla je Nedeljković.

Ona nije mogla da precizira da li će te knjige važiti četiri godine ili kraće, napominjući da će se više znati po usvajanju novog Zakona o udžbenicima, koji treba da uđe u skupštinsku proceduru krajem meseca. Nedeljković kaže da će na tržištu biti u ponudi knjige većeg broja izdavača nego lane (novim zakonom biće ukinut cenzus od pet odsto da bi se udžbenik našao u katalogu) zbog čega ne očekuje da za neki predmet ne bude odobren nijedan udžbenik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari