Roman Čarlsa Dikensa pokušalo da završi 450 književnika 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Posle smrti engleskog književnika Čarla Dikensa u njegovim rukopisima pronađen je nezavršen roman “Misterija Edvina Druda”.

U ovom romanu opisana je jedna policijska istraga, a brojni engleski pisci pokušali su da napipu kraj romana, svako na svoj način.

Ovog meseca, Društvo prijatelja Čarlsa Dikensa skupilo je u jednu knjigu svih 450 različitih i kontradiktornih završetaka romana, ali izgleda da niko nije mogao da pogodi zamišljenu piščevu ideju.

Ipak bilo je teško i očekivati tako nešto jer ni sam pisac nije ostavio zapisane nikakve pojedinosti o završetku romana, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.Roman Čarlsa Dikensa pokušalo da završi 450 književnika 2

U Vremenu je 23. avgusta objavljen i tekst o jednom češkom profesoru hemije koji je nakon 40 godina rada na univerzitetu rešio da ponovo upiše fakultet.

Naime, posle penzionisanja profesor je tražio način da ostane vezan za svoj fakultet kako bi završio svoje naučne radove kojima je tokom karijere posvetio mnogo vremena.

Zato je rešio da se u školskoj 1939/40. upiše u prvu godinu Tehničkog fakultetal, prenosi Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda istog dana pišu o nedavno otpočetim poljsko-danciškim carisnkim pregovorima koji, kako se u tekstu navodi, imaju više administrativni, a ne politički karakter.

Roman Čarlsa Dikensa pokušalo da završi 450 književnika 3Londonska štampa u vezi sa tim smatra da nema naznaka da će se međunarodna situacija zaoštriti zbog danciškog problema.

Pravda takođe prenosi i različite reakcije svetskih diplomata na Pakt o nenapadnju koji su Rusija i Nemačka potpisale svega devet dana pre izbijanja Drugog svetskog rata.

Politički krugovi u Berlinu vide ovaj pakt kao uvod u široku političku i privrednu saradnju Nemačke i Rusije, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari