RTK2: Da li Kosovo ima dovoljnu podršku za članstvo u Interpolu? 1Foto: EPA/WALLACE WOON

Članstvo Kosova u Interpolu zavisi pre svega od angažovanja Kosova, odnosno Srbije, koja se tome intenzivno protivi, izjavio je profesor ustavnog prava Mazlum Baraljiu.

S druge strane izvršni direktor Centra za međunarodnu javnu politiku iz Beograda Mišel Zubenica smatra da zvanična Priština nema dovoljno veliku podršku za prijem u međunarodnu organizaciju, piše RTK2.

Kako navodi RTK2, Generalna skupština Interpola održaće se od 18. do 21. novembra u Dubaiju gde će se, prema navodima njegovih zvaničnika, razmatrati zahtev Kosova da postane član te međunarodne policijske organizacije.

Profesor ustavnog prava Mazlum Baraljiu za RTK2 tvrdi, da članstvo zavisi od angažovanja Kosova i Srbije.

„Srbija intenzivno radi na tome da se ne primi Kosovo u Interpol, dok je s druge strane Kosovo izdvojilo određena sredstva za lobiranje kod određenih članica Interpola kako bi eventualno glasali za prijem Kosova u tu organizaciju. To je politička i diplomatska aktivnost, da ne kažem borba i jedne i druge zemlje i videćemo kako će se stvari odvijati“ , rekao je Baraljiu.

Profesor Baraljiu je skeptičan po pitanju prijema Kosova u Interpol, zbog kako je rekao, nemogućnosti učlanjenja u ovu organizaciju i Unesko prethodnih godina, ali i ofanzivnog stava zvaničnog Beograda, koji čini sve da onemogući prijem Kosova u međunarodne organizacije.

„Ne mogu da očekujem ništa znajući da neki naši predstavnici više govore nego što rade i to i u drugim prilikama, npr. u slučaju pokušaja učlanjenja u Unesko, nisu uspeli. Ja bih želeo da Kosovo bude primljeno u Interpol, ali sam skeptičan zato što Srbija vrlo ofanzivno deluje, ne samo po tom pitanju već i na poništvanju priznanja nekih zemalja sveta, gde oni mogu da prodru kako bi povukli priznanje nezavisnosti Kosova“, dodao je Baraljiu, prenosi RTK2.

Izvršni direktor Centra za međunarodnu javnu politiku iz Beograda Mišel Zubenica izjavio je da bi eventualni prijem Kosova u proizveo novu nestablost u regionu Zapadnog Balkana.

„Potencijalni prijem Kosova u Interpol doveo bi do nove nestabilnosti u regionu pošto Srbija ne bi mogla mirno da prihvati takvu činjenicu i uveren sam da će sama država iskoristiti sve svoje kapacitete i aktivnosti da spreči pokušaj prijema u ovu međunarodnu organizaciju“, rekao je Zubenica.

Zubenica smatra da zvanična Priština nema dovoljnu podršku za prijem u ovu međunarodnu organizaciju.

„Mislim da Priština nema dovoljan kapacitet niti dovoljnu podršku velikih sila da postane članica tih najvažnijih međunarodnih tela kao što je Interpol, kao što je Unesko, kao što su Ujedinjene nacije Oebs ili Savet Evrope. Bez obzira što Priština ima podršku zapadnih sila za takve neke ciljeve, pre svega SAD, postoje tu i neke druge velike sile poput Rusije i Kine koje imaju veliki uticaj u tim međunarodnim telima i koje neće dopustiti da Priština postane članica tih međunarodnih organizacija“, smatra Zubenica.

U okviru priprema za predstojeću Generalnu skupštinu Interpola, Vlada Kosova je izdvojila 1,2 miliona evra Koordinacionom telu za lobiranje za članstvo Kosova u Interpolu. Priština je i prošle godine podnela zahtev za prijem u Interpol, ali je premijer Ramuš Haradinaj nedelju dana pre Generalne skupštine u Kini povukao zahtev zbog nedostatka podrške. Prema oceni EU Observera, Kosovo ispunjava kriterijume za članstvo u Interpolu, izuzev političkih, ali se posle prošlogodišnjeg prijema Palestine čini da više nema argumenata ni za tvrdnju da članica Interpola može da postane samo zemlja čija je državnost nesporna.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari