Rumunija 1939. godine želela da sačuva mir 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Vlada u Bukureštu, prema pisanju lista Pravda 19. septembra 1939. godine, ima samo jednu želju, a to je da u događajima koji potresaju Evropu, održi mir na svojoj teritoriji i nastavi sprovođenje svojih interesa.

Rumunija 1939. godine želela da sačuva mir 2Rumunska vlada takođe navodi da je to neće sprečiti da pruži pomoć i sklonište izbeglicama koje je sudbina isterala iz njihove otadžbine, piše list Pravda pre osamdeset godina.

Poljska, početkom septembra 1939, napadnuta i sa Istoka i sa Zapada, od Rumunije nije tražila pomoć, uprkos postojanju ugovora između Varšave i Bukurešta. Rumunske granice su pojačane dodatnim snagama, dok Poljaci i dalje pružaju žestok otpor, svesni da su im Hitler i Staljin odbrojali dane.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Vreme, navodi da je u Moskvi otpremljen novi rumunski Rumunija 1939. godine želela da sačuva mir 3ambasador, dok prema dopisniku Agencije Stefani, do časa slanja njegovog izveštaja, Varšava uopšte nije bombardovana.

Na Zapadnom frontu francuski premijer, Eduard Daladje, naredio je pregrupisavanje vojske, dok se stanovništvo iz Ahena evakuiše.

Na Dalekom istoku, tačnije u Šangaju, otpočinju pregovori o formiranju nove kineske vlade. Meksiko je javno proklamovao svoju neutralnost u tadašnjim evropskim dešavanjima, dok je Amerika javila svoje izjašnjavanje za četvrtak, 21. septembar.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari