Saveti Stejt departmenta o putovanju u Srbiju: Upozorenje zbog kriminala 1Foto: EPA-EFE/ SALVATORE DI NOLFI

Prema Savetima za putovanja, koja izdaje Stejt department, Srbija je opasna zemlja za američke turiste, a upućeni su i saveti koja mesta treba da izbegavaju.  

Stejt department izdao je, pre dva dana, upozorenje američkim državljanima da ne putuju u Srbiju zbog loše situacije sa korona virusom.

Srbija trenutno spada u zemlje četvrtog stepena u kojima je zabeležena značajna rasprotstranjenost Kovida 19.

Pored toga, Stejt department upozorava građane na nivo kriminala u Srbiji i to ističu kao još jedan razlog za oprez onih koji se ipak odluče da putuju u Srbiju.

Podaci o opasnosti od kriminala u Srbiji nisu novi, oni se na njihovom sajtu nalaze od prošle godine, međutim, kako su za Danas.rs rekli iz Ambasade SAD u Beogradu, ova lista se osvežava kad god dođe do nekih promena.

“Stejt department redovno ažurira Savete za putovanja i informacije za svaku zemlju pojedinačno na osnovu sveobuhvatnog pregleda svih dostupnih podataka o bezbednosti i tekućoj situaciji. Saveti za putovanja se preispituju i po potrebi ažuriraju na osnovu promenljivih okolnosti. Savet za “povećani oprez“ zbog kriminala se nije promenio. Ukupan nivo dat Savetu za putovanja mora da odražava nivo u većini saveta, koji je u slučaju Srbije vezan za zdravlje”, istakli su oni.

Iz ambasade su rekli i da nema veće odgovornosti za američki Stejt department od sigurnosti i bezbednosti američkih državljana u inostranstvu.

“Pružamo sveobuhvatne informacije o sigurnosti i bezbednosti za svaku državu na svetu da bismo pomogli građanima u proceni rizika putovanja. Na informativnoj stranici za svaku zemlju dati su Saveti za putovanje, Nedavno izdata upozorenja i druge važne pojedinosti vezane za tu zemlju”, pojasnili su oni.

Time se nameće zaključak da se Srbija smatra opasnom zemljom za američke državljane i to nije nimalo novi problem.

Na sajtu Stejt departmenta navodi se da je anti-američko raspoloženje široko rasprostranjeno u Srbiji i može biti prisutnije oko određenih godišnjica i nekih državnih praznika, kao što su 17. februar (godišnjica proglašenja nezavisnosti Kosova 2008), između 24. marta i 10. juna (godišnjica bombardovanja Jugoslavije 1999. godine), a potencijalno i 28. juna (Vidovdan).

Ističe se i da su sportski događaji velika opasnost i mogućnost za širenje nasilja.

Postoji potencijal za nasilje pre, tokom i nakon sportskih događaja. Često dolazi do sukoba između policije i navijača u blizini sportskih objekata, koji se često nalaze u stambenim naseljima.

Posebno su obeležene utakmice između određenih timova, uključujući Partizan, Rad i Crvenu zvezdu, kao događaji visokog rizika zbog nasilja na prethodnim utakmicama.

Iako američki državljani u prošlosti nisu bili meta, kako se navodi, u nekoliko izolovanih slučajeva žrtve su bili ljudi koji nisu iz Srbije.

Još jedno mesto označeno kao opasno jesu noćni klubovi.

Zbog predostrožnosti zbog, kako se navodi, ksenofobičnog nasilja, klubovi “Plastik”, “Klub Šlep” i “Mr Stefan Braun” proglašeni su opasnim.

Nasilni zločini u Srbiji najčešće su povezani sa organizovanim kriminalom i huliganizmom oko sportskih događaja, ali, kako su dodali, mogu biti i rezultat ksenofobije.

Oni objašnjavaju i da su primeri nasilja povezanog s organiziranim kriminalom, uključujući bombaške napade na automobile i atentate, značajno porasli u 2018. godini.

Iako uglavnom nisu mete nasilnog kriminala, turisti bi, prema njihovim savetima, trebalo da obrate pažnju, jer se nasilje može dogoditi uvek i na svakom mestu, i u luksuznim i u siromašnim naseljima, na otvorenom, na ulicama, u hotelima, restoranima, kafićima i na drugim mestima koja posećuju turisti.

Redovito se, kako su ukazali, događaju džeparenje, otimanje torbica, provale u stanove i druga krivična dela izazavana ekonomskim motivima.

Savet je i da turisti obrate pažnju na taksimetre i navedene cene, jer bi taksisti mogli da ih prevare i naplate im više.

Oni ističu i da se ovde često dešavaju demonstracije, što zbog politčkih, što zbog eknomskih motiva, često i na politički značajne praznike i tokom međunarodnih događaja.

Čak i demonstracije, čiji je cilj da budu mirne, mogu da se pretvore u sukob i postanu nasilne, istakli su oni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari