Savić: Ojačali smo međunarodnu poziciju slučaja ubistva gardista 1Pomen ubijenim gardistima - Foto: FoNet/ Aleksandar Levajkovic

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu nakon osam godina od podnošenja odbacio je kao neprihvatljivu tužbu koju je protiv Srbije podneo pravni zastupnik porodice Dragana Jakovljevića, gardiste koji je 5. oktobra 2004. godine, pod još uvek nerazjašnjenim okolnostima, poginuo zajedno sa kolegom Draženom Milovanovićem.

Predstavka Evropskom sudu poslata je 2012. godine, nakon što je u krivičnom postupku pravosnažno utvrđeno da vojni istražni sudija Vuk Tufegdžić, koji je istraživao uzroke smrti gardista, svojim izjavama nije povredio ugled pokojnog Jakovljevića.

Nakon oslobađajuće presude, usledilo je i odbacivanje ustavne žalbe koju su podneli pravni zastupnici porodice.

I pored toga, Evropski sud za ljudska prava je utvrdio da u konkretnom slučaju nisu bili iscrpljeni svi domaći pravni lekovi, te da je porodica trebalo da podnese parničnu tužbu za povredu ugleda i časti.

Predrag Savić, advokat porodice Jakovljević, ističe da se ne slaže sa odlukom suda, i da su u konkretnom slučaju iscrpljena sva pravna sredstva.

– Sudije Evropskog suda uglavnom razmišljaju po anglosaksonskom sistemu, gde ishod krivičnog postupka ne mora da utiče na ishod parnice. Međutim, u našem sistemu bi sud u građanskoj parnici bio vezan krivičnom presudom i ishod bi bio isti, navodi Savić.

I pored toga, on ističe da je sama činjenica da je o njihovoj predstavci odlučivalo sedmočlano sudsko veće, ogroman uspeh.

– Najveći broj predstavki, njih 99 odsto, biva odbačeno od strane sudije izvestioca. To što je o ovome odlučivalo veće je velika stvar. Time smo ojačali našu poziciju pred međunarodnom stručnoj javnosti u drugoj predstavci koju smo poslali Evropskom sudu, a koja se odnosi na nepoštovanje odluke Ustavnog suda koji je naložio delotvornu istragu ubistva gardista, ističe Savić.

Porodica Dragana Jakovljevića podnela je krivičnu prijavu protiv istražnog sudije Vuka Tufegdžića zbog niza medijskih izjava u kojima je, kako su tvrdili, iznosio neistine o preminulima.

Pa je tako Tufegžić, u intervjuu Večernjim novostima od 17. decembra 2004. godine, braneći nalaze istrage kojom je rukovodio, naveo i da je utvrđeno da je vojnik Jakovljević neposredno pre incidenta „imao psihičku krizu“.

„Kriza se sastojala u tome da nije komunicirao sa drugima, da je po ustajanju gledao u jednu tačku i da dan uoči tragedije nije mogao da sklopi mobilni telefon, jer su mu se tresle ruke. Kada su ga pitali da li je bolestan, rekao je ‘samo sam malo umoran'“.

Sud je u krivičnom postupku našao da Tufegdžić nije iznosio neistine.

Komentarišući jučerašnju odluku Evropskog suda, Vuk Tufegdžić ističe da je i samo podnošenje predstavke „bacanje prašine i zamagljivanje utvrđenih činjenica“ od strane advokata.

– Ja se već skoro dvadeset godina nalazim na stubu srama na pravdi Boga. Više puta sam ponovio da sam spreman da podnesem svaku vrstu posledice, ukoliko se nesporno dokaže da sam govorio neistinu. Međutim, istina je na mojoj strani. Kvazinovinari su ovaj slučaj iskrivili do te mere da se više nikada neće poverovati u ono što je istina, naveo je Tufegdžić. On dodaje da apsolutno stoji iza svake izjave koju je dao o ovom slučaju, i da sve što je rekao utemeljeno na činjenicama.

Podsetimo, istraga koju je vodio Tufegdžić je došla do zaključka da je Dragan Jakovljević najpre ubio Dražena Milovanovića, a potom i sebe.

Civilna komisija, koju je predvodio advokat Božo Prelević je, nasuprot tome, zaključila da je gardiste ubila treća osoba.

Krivična istraga koja treba da da definitivan odgovor, i dalje je u predistražnoj fazi i pored odluke Ustavnog suda da je time povređeno pravo porodice na pravdu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari