Savić: Počinje da se kruni zavet ćutanja oko ubistva gardista 1Foto: Medija centar

„Zavet ćutanja oko ubistva gardista počinje da se kruni, ali nedovoljno brzo“.

Ovim rečima Predrag Savić, advokat porodica Jakovljević i Milosavljević opravdava diskretni optimizam u osvit šesnaeste godišnjice ubistva dvojice vojnika u kasarni „Karaš“ na Topčideru.

U razgovoru za Danas Savić naglašava da je dobio informaciju da je nekoliko ljudi, govoreći za pojedine dokumentarne emisije u pripremi, istaklo da su čuli da su vojnici ubijeni i da je pokušaj da se ono inscenira kao ubistvo i samoubistvo, bila greška.

– Takođe, prošle godine u tužilaštvu je saslušan i svedok Saša Reljić koji je, koliko je meni poznato, imenom i prezimenom označio potencijalnog ubicu. Tužilaštvo bi bilo dužno da ili ispita njegove navode, ili da ga, ukoliko se pokaže da nije govorio istinu, goni zbog ometanja istrage, navodi Savić.

S druge strane, on priznaje da ima još mnogo prepreka na putu do imena ubica.

– Usko grlo je u Specijalnom tužilaštvu. Ovaj predmet se i dalje nalazi u predistražnoj fazi iako su, prema mom mišljenju, sazreli uslovi da se donese rešenje o pokretanju istrage protiv N.N. lica. Moj utisak je da oni žele ovaj slučaj da skrajnu i da se na ubistvo gardista zaboravi. Međutim, rana tog zločina na tkivu društva je i dalje duboka. Interesovanje javnosti ne jenjava iako je prošlo toliko godina. Danas se i dalje priča i piše o tom zločinu, ističe Savić.

Podsetimo, gardisti Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović ubijeni su 5. oktobra 2004. godine. Prvi nalazi istražnih komisija govorili su da su njih dvojica međusobno pucali. Međutim, naknadni nalazi državne komisije, potkrepljeni sa nekoliko veštačenja, došli su do zaključka da je gardiste ubila treća osoba. Krajem 2016. godine delovalo je da bi slučaj mogao da dobije epilog, nakon što je najavljeno da će biti formirana posebna komisija za istraživanje ubistva, po ugledu na onu koja se bavi ubistvima novinara. Međutim, kako Savić navodi, on nije informisan da se ta komisija uopšte i sastajala. I pored toga on ne smatra da su porodice gardista tim činom izmanipulisane u političke svrhe.

– Mi smo to doživeli kao dokaz da je država ozbiljna u nameri da istraži ovaj slučaj. I iako ne znamo da li se komisija uopšte sastajala, mi smo na samom sastanku saznali neke detalje o slučaju, a uveren sam da je ta podrška države podstakla svedoke, poput Reljića, da izađu sa svojim saznanjima, navodi Savić.

Čeka se odluka Evropskog suda

Ustavni sud još je 2013. godine naložio Višem tužilaštvu da istragu ubistva gardista ubrza ili okonča. Kako je od tada prošlo više od šest godina, Savić se pre nekoliko meseci obratio Evropskom sudu za ljudska prava ističući da se ne poštuje odluka Ustavnog suda. Kako navodi, ohrabren je činjenicom da ESLJP nije odbacio njihovu predstavku.

– Ovaj sud u 99 odsto slučajeva odbacuje predstavke u roku od mesec dana. Sa našom to još nisu učinili. Male šanse da ESLJP prihvati našu predstavku, ali ukoliko to učini biće to jedan od najinteresantnijih presedana u praksi ovog suda. Iz ličnog iskustva znam da presedani nisu nemogući kada je ovaj sud u pitanju, kaže Savić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari