Sindikat obrazovanja: Obesmišljeno pravo na štrajk 1Foto: FoNet/Zoran Mrđa (arhivska fotografija)

Sindikat obrazovanja Srbije protivi se predloženim rešenjima u Nacrtu Zakona o štrajku kojima se prosveti praktično uskraćuje pravo na štrajk.

U javnoj rapravi o Nacrtu Zakona o štrajku, predstavnik Sindikata obrazovanja Srbije je izrazio neslaganje sa predloženim, starim rešenjima po kojima je prosveta ostalo među delatnostima kojima se ograničava pravo na štrajk.

„Prosveta je svrstana u delatnost od opšteg interesa „u kojoj prekid rada ili obim prekida rada može da ugrozi život, ličnu bezbednost i zdravlje stavnovništva ili dela stanovništva“, ukazuje sindikat.

Takođe dodaje da je štrajk zaposlenih u obrazovanju regulisan u Zakonu o osnovnom obrazovanju i Zakonu o srednjem obrazovanju, a kao minimum procesa rada utvrđeno je trajanje školskog časa od 30 umesto redovnih 45 minuta, za nastavnike praktične naastave 40 minuta i 20 sati rada nedeljno za vaspitače i stručne saradnike.

U javnoj raspravi smo ukazali na mišljenje iz Međunarodne organizacije rada (MOR) koje smo istim povodom tražili i 2011. godine.

Komitet smatra da se minimum procesa rada može utvrditi u obrazovnom sektoru u slučaju dugog trajanja štrajka, a ni tadašnje a ni sadašnje rešenje ne sadrži bilo kakve reference za dužinu trajanja štrajka i stoga proširuje situacije u kojima minimum procesa rada može biti primenjen u obrazovnom sektoru“, saopštio je sindikat.

Glavni aspekt je da to mora biti istinski i isključivo minimum usluga.

Definisanje minimuma procesa rada u osnovnom i srednjem obrazovanju je prekomerno u odnosu na minimum usluga kako to promovišu MOR principi slobode udruživanja, to jest čini mogućom značajnu restrikciju štrajkačke akcije i otuda uspostavlja režim koji može da protivureči samom pravu na štrajk, ocenio je sindikat.

Drugo, pošto taj sistem ograničava jedno od ključnih sredstava pritiska koje je na raspolaganju radnicima u odbrani njihovih ekonomskih i socijalnih interesa, njihova organizacija treba da bude u mogućnosti, da učestvuje u definisanju takve usluge, zajedno sa poslodavcima i državnim predstavnicima, upozorio je Sindikat obrazovanja.

U saopštenju se upozoravada sindikati obrazovanja nisu bili konsultovani o utvrđivanju minimuma procesa rada tokom pripreme novih zakona o obrazovanju, te su i u najnovijim zakonima ostala ranija rešenja.

Pošto će se usvojiti novi Zakon o štrajku, trebalo bi izmeniti te odredbe i uskladiti ih sa novim zakonom ili pitanje štrajka i minimuma procesa rada regulisati kolektivnim ugovorima.

Sindikat smatra da na to Ministarstvo prosvete svakako neće pristati, pošto im regulisanje štrajka u zakonu o osnovnoj i srednjoj školi daje mogućnost da u startu obesmisle štrajk kao oblik sindikalne borbe za prava zaposlenih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari