Slavni fizičar u poseti Vladi Republike Srbije 1Foto: Ministarstvo za inovacije i tehnološki razvoj

„Vlada Republike Srbije je u potpunosti posvećena članstvu naše zemlje u CERN-u“, rekao je ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović tokom sastanka sa britanskim fizičarem Džonom Elisom. Tom prilikom se razgovaralo i o podršci projektu Verokio koji se pokreće na Institutu za fiziku u Beogradu.

U Vladi Republike Srbije upriličen je prijem za uglednog britanskog fizičara, svetski poznatog profesora teorijske fizike na Kraljevskom i Imperijal koledžu u Londonu, Džonatana Elisa. Kao jedan od najuticajnijih fizičara u CERN-u, Elis je u Beogradu primio počasni doktorat Univerziteta u Beogradu. Tokom boravka u Srbiji, obišao je više naših ustanova kao što su Srpska akademija nauka i umetnosti i Istraživačka stanica Petnica.

U Vladi ga je primio ministar dr Nenad Popović, a više nego srdačnom susretu prisustvovao je direktor Instituta za fiziku u Beogradu, dr Aleksandar Bogojević i predsednik Komisije Republike Srbije za saradnju sa CERN-om, dr Petar Adžić.

„Vlada Srbije je u potpunosti posvećena članstvu naše zemlje u CERN-u i ta je saradnja od ogromnog značaja kako za nauku, tako i za inovacije i tehnološki razvoj naše ekonomije“, rekao je ministar Popović nakon što je preneo pozdrave premijerke Ane Brnabić slavnom fizičaru i čestitao mu na počasnom doktoratu. Ministar se doktoru Elisu zahvalio na saradnji sa srpskim fizičarima u CERN-u, a posebno na podršci Institutu za fiziku u Beogradu u pokretanju projekta Verokio.

„Srbija je unutar bivše Jugoslavije bila zemlja osnivač CERN-a i moja je misija da se Srbija vrati u porodicu“, rekao je dr Džon Elis, navodeći da nakon pridruženog, sada Srbija treba da postane i punopravni član CERN-a, uz napomenu da „Srbija može da iskoristi sav benefit članstva, posebno u oblasti inovacija“.

Džon Elis je jedan od naujticajnijih i najviše citiranih fizičara visokih energija današnjice. Član je britanskog Kraljevskog naučnog društva, predavač i počasni doktor brojnih univerziteta. No, veći deo njegove karijere vezan je za Evropsku laboratoriju za nuklearna istraživanja (CERN) gde je u više navrata zauzimao vrlo važne pozicije. Trenutno je član tela koje se bavi budućnošću akceleratora i član nadzornog odbora budućeg akceleratora poznatog kao CLIC.

„Saradnja sa CERN-om je dvosmerna ulica, a projekat Verokio je divan primer za to“, naveo je Elis dodajući da je za razvoj kapaciteta u privredi neophodno da se počne sa ulaganjem u obrazovanje. Projekat Verokio predstavlja novi edukativni centar koji se, uz podršku Vlade Srbije, ali i saradnju sa CERN-om i više drugih međunarodnih institucija, gradi na Institutu za fiziku u Beogradu.

„Verokio je divan primer kako možemo da iskoristimo naš naučnoistraživački potencijal. Predsednik Srbije, premijer i cela Vlada Republike Srbije, u potpunosti su posvećeni ovom projektu“, je istakao je tokom razgovora ministar Popović i najavio da CERN može da računa na Srbiju koja će planove za Verokio ispuniti u najkraćem mogućem roku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari