"Revolucinarni" lek - sok od embriona 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Ovog “utorka” 1. novembra 1938. godine, iz listova Pravda i Vreme, saznajemo da na Marsu zasigurno nema ljudi, da je konstruisana „neverovatna“ mašina za dvostruko pranje, ali i da će se mađarsko-čehoslovački spor konačno rešiti.

Na Marsu se mogu videti bele površine na polovima, koje se za vreme proleća smanjuju, prema čemu verovatno odgovaraju snežnim pokrivačima, prenosi list Vreme.

To dokazuje da u atmosferi Marsa ima i vodene pare, kiseonika i vodonika. Ali je isto tako utvrđeno da je gustina atmosfere u blizini samog tla tako mala da odgovara gustini vazduha na najvišim vrhovima Himalaja na Zemlji.

"Revolucinarni" lek - sok od embriona 2

Na osnovu ovih i drugih podataka može se smatrati da na Marsu od živih bića mogu postojati samo vrlo primitivni organizmi.

Takođe, saznajemo da je jedan francuski naučnik konstruisao “neverovatnu” električnu mašinu za dvostruko pranje- veša i sudova.

U njoj se može prati rublje jedne manje porodice za 15 do 20 minuta potpuno automatski, bez ikakavog manuelnog rada, trljanja ili pretpranja. Ova mašina se lako, zamenom izvesnih delova, može pretvoriti i u mašinu za pranje sudova.

Aleksis Karel, čuveni američki biolog i dobitnik Nobelove nagrade, uspeo je još „pre 30 godina“ da udvostruči parče pilećeg srca u embrionalnom soku. U toku prvih 48 sati od eksperimenta, težina i veličina ovog fragmenta su se duplo povećala, a srce je “nastavilo da živi” narednih 25 godina u kontrolisanim uslovima.

Ovi rezultati su naveli naučnike da embrionalnim sokovima pokušaju da održe čovečje tkivo, pošto oni sadrže sve materije potrebno za uspešno razvijanje i održavanje raznih organa i delova tela.

Nakon niza eksperimenata, naučnici su „pre nekoliko dana“ zaključili da se dodavanjem embrionalnog soka normalnoj ljudskoj ishrani, u vidu praška ili pilula, ojačava organizam u velikoj meri, i povećavaju i poboljšavaju funkcije raznih organa.

Ovaj “revolucionarni” lek naročito će pomoći pri velikim fizičkim ili intelektualnim naporima, prenosi list Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Sa naslovne strane lista Pravda saznajemo da se Mađarska obavezala da će prihvatiti predlog Italije i Francuske, po pitanju čehoslovačko-mađarskog spora.

Kako podseća Pravda, pre “nekoliko dana”, čehoslovačka vlada je predložila da Italija i Francuska reše spor, a ove dve zemlje su zatražile potvrdu od obe strane da će prihvatiti njihovu odluku.

"Revolucinarni" lek - sok od embriona 3

Sada kad je Mađarska odlučila da prihvati predloge, smatra se da će čehoslovačko-mađarski spor uskoro biti rešen.

Što se tiče vesti iz zemlje, beogradska policija uhapsila je lažnog poslaničkog kandidata i generalnog zastupnika nepostojećih rudnika, koji je, prema prijavi, izvršio veliki niz prevara.

Šta je Toma S. Stefanović po zanimanju, teško je reći. On se predstavljao kao novinar, poslanički kandidat, generalni zastupnik nekih nepostojećih rudnika, i najzad, kao advokat.

Da bi bio što uspešniji u svojim “poslovima”, on se elegantno oblačio i imao je raskošan stan sa lepim kabinetom za prijem. Tu bi on dovodio svoje žrtve, koje je, zajedno sa svojim saučesnicima, pronalazio u „Atini“, „Londonu“ i drugim poznatim kafanama.

“Posao” se u poslednje vreme toliko razgranao, da su kod njega u stan dolazili lakoverni ljudi kao kod kakvog istaknutog političara i narodnog poslanika, koji je preko veza mogao “sve da završi”.

Upravo zbog “prebrzog uspeha”, Stefanović je otkriven kroz niz krivičnih prijava, i “trenutno” se nalazi u zatvoru, kako prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari