
Učesnike skupa je pozdravio Ministar zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Goran Trivan, podsetivši ih najpre na značenje datuma i meseca u kome se skup održava jer su to kako je rekao, dani kada se u Kraljevu, Kragujevcu ali i u drugim gradovima širom Srbije sećamo masovnih, krvavih stradanja iz oktobra 1941 godine.
Istakavši da je počastvovan pozivom i prilkom da se obrati stručnjacima iz ove oblasti Trivan ih je podsetio na činjenice da je Srbija najsiromašnija zemlja Balkana autohtonim površinskim vodama te je tim veći značaj njihovog rada na racionalnom korišćenju rečnih vodotokova i drugih izvorišta za snabdevanje stanovništva pijaćom vodom a posebno na prečišćavanju otpadnih voda.
On je pored ostalog rekao i:
„Stanje u ovoj oblasti je daleko od dobrog, bolje rečeno bliže je katastrofalnom. Treba nam 350 prečišćivača otpadnih voda, imamo ih manje od 10%. Sve i da imamo milijarde evra „na gomili“, a nemao ih, nemamo dovoljno projektno-tehničke dokumentacije. Pre tri godine dolaskom u Ministarstvo, moj tim i ja, nismo zatekli ni jedan gotovi projekat, uspeli smo, u Sektoru za otpad i otpadne vode, uprkos skromim materijalnim i kadrovskim resursima da zajedno sa 29 lokalnih samouprava uradimo 40 kompletnih projekata za tretman otpadnih voda i još 11 projekata za upravljanje otpadom. To uz izrečene ocene Evropske unije o kvalitetu dokumenta Pregovarčka pozicija Srbije za Poglavlje 27 smatram većim uspesima ministarstva ostvarenim u realno, kratkom periodu. Pozivam vas inženjere i druge stručnjake da stvarate multidisciplinarne timove na svim nvoima,da sarađujete sa fakultetima ,institutima i drugim stručnim institucijama u zemlji i inostranstvu, da se dodatno angažujete na poslovima izrade projektno tehničke dokumentacije,jer sredstava za te investicije će ,u narednom periodu, biti. Srbiji treba najmanje 15 milijardi evra za rešavanje problema otpadnih voda. Novca koga mi naravno nemao ali koji se može pribaviti, korišćenjem osmišnjenih strategija finansiranja a tu pre svega, iako levičar po ubeđenju, mislim na javno-privatna partnerstva ali tako da resursi, pa i resursi komunalnog otpada ostaju pod ,isključivo, našom kontrolom.“
Učesnici 41. Međunarodne konferencije „Vodovod i kanalizacija `20“ bili su u prilici da ,danas, u uvodnom delu čuju još dva izuzetno inspirativan i nadahnuta obraćanja od strane dvojice eminentnih stručnjaka iz različitih oblasti.
Najpre je Ratko Ristić dekan Šumarskog fakuteta u Beogradu u svom predavanju naslovljnom „Male hidroelektrane derivacionog tipa- Beznačajna energetska korist i nemerljiva ekološka šteta“ podsetio prisutne stručnjake na nerazumno ponašanje državnih organa i delova struke, koji su u svom postupanju prilikom davanja određenih dozvola i stručnih mišljena često, u preriodu od 2011 do danas, nastupali kao eksponeti povlašćenih investitora a ne zaštitnici javnog dobra i opšteg interesa.
Virusolog i viši naučni savetnik iz Veterinarskog instituta u Kraljevu Milanko Šekler, je govoreći o „Vodovod i kanalizacija u okruženju virusa COVID -19“ uspeo da na vrlo efektan način objasni osnovne karakteristike i mehanizme ponašanja virusa SARS-CoV-2 koji u određenim situacijama, izaziva teške akutne respiratorne probleme kod ljudi.
Vredi istaći da je Šekler gotovo apsolutno isključio mogućnosti širenja ovog virusa pijaćom i otpadnim vodama.
Skup u Kraljevu se nastavlja i sutra a njegov organizator ,uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehloškog razvoja Republike Srbije, je Saveza inženjera i tehničara Srbije,dok je domaćin JKP „Vodovod“ iz Kraljeva, čiji je v.d.direktor Saša Protić, danas uputio poziv učesnicma Međunarodne konferencije da obiđu izvorišta pijaće vode i postrojenja za tretman otpadnih voda kraljevačkog vodovoda .
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Najsiromašnija zemlja u pijaćoj vodi, prošle i pretprošle godine, dozvolila je preduzećima „Doža Đerđ“ i „Zobnatica“ u Bačkoj Topoli, da uspostave navodnjavanje ogromnih poljoprivrednih površina, vodom iz arteških bunara. Izbušeno je preko 30 takvih bunara, koji snabdevaju bazene i kanale, iz kojih se dalje crpi pijaća voda za navodnjavanje kukuruza, pšenice, borovnice,… Na ovo LUDILO niko ne reaguje.
da li ste analizirali koliko recimo po standardu ima zaposlenih u drzavnom vodovodu,ili komunalnom sektoru po glavi korisnika tj broju brojila..reci cu vam ..na grad kao kraljevo maksimum u vodo snabdevanju sa vodovodnim uslugama..maksimum je 200 radnika.Tvrdim da minimalno imate 400 zaposlenih..u drugim je partijsko zaposljavanje i losije..naravno ima tu i oblasti kao sto su kopanje iskopi odrzavanje glavne linije vodovoda naplata itd oblasti koje bi normana drzava trebala da privatizuje..ili u komunalnim kojekakve cvecare grobljanske usluge odrzavanja i iskopi i sl takodje privatizovati..da ne nabrajam prodaju prava na skupljanje recikliranog otpada..eto to su nasi izvori..recimo tu je cca 300 do 350 vise zaposlenih x1
200000 radno mesto /117/x12 meseci x 10 god =71 800 000 eura ustede po gradu velicine kraljevo..upravo je to cena ludjackog jednopartijskog sistema Srbije ili ti pljacka gradjana..stvari su proste..u prevodu cekamo ove iz evrope da nas nateraju da postujemo medjunarodne standarde dokazano efikasni..ne mi i dalje sa Trivanom filozofiramo lazemo i mazemo..ni projekat ne umemo da napravimo ..a tek da razradimo proizvodnju precistaca..zato nam svi splavovi imaju direktne wc i otpad u reku..vikendice pored pijacih jezera i reka direktno kanalizacija u vodu..opsti sistem je problem..od glave/Trivana i9 vlasti/riba smrdi tako i reke ..o davanju privilegovanih dozvola novopecenim biznis-idiotima da ne govorim o njihovim hidroelektranama..svako selo moze svoje mini elektrane za sebe da napravi ali ne znaju kome dati mito..svaka dozvola je sa mitom ,licno znam nekoliko koji kazu koliko su morali tu pricu da plate..preciscavanje komunalnog otpada treba zajedno sa politickim otpadom resavati i sistemskom korupcijom..
U kraljevačkom vodovodu na mestu savetznika i stručnjaka je primljen veterinar . Šta očekivati od ovakvog poluprivatnog vodovoda.
Bas lepo sto se odrzava u Kraljevu bar ce ucesnici saznati da zbog lokalne mafije u Vrnjackoj Banji jos nema Gradske deponije pa djubre skupljaju divlja preduzeca i sipaju u Moravu ina njenu obalu.Ugradjeni u cenu svega toga opstinski mocnici,pa vi mozete da vecate koliko hocete ako te jajare ne sredite po celoj Srbiji sve sto radite nije vredno ni koliko toalet papir.
U Jagodina vć petnaestak godina sistem radi sa 10% a uredno se naplaćuje prečišćavanje 26 din po kubik x 12000 potrošača x 15 godina pa vidite kako pljačkaju narod. Direktor pedagoški radnik koji nema veze sa poslom koji radi. Nema materijala privatno se vrše priključenja na mrežu uz dobro naplaćivanje. Kišna kanalizacija zapuštena može da se pliva po ulici kad padne veća kiša.
Pljačkaju nas svakog dana a mi ćutimo i plaćamo bez pogovora. Dali ima zakona u ovoj zemlji
Svaki treći ima masku na međunarodnom skupu gde se ceo dan sedi jedan do drugoga
Kraljevo je završilo tehničku dokumentaciju ima nekoliko godina a što se ne realizuje projekat treba pitati neke lobije iz Beograda. Čak je EU odvopjila pare ali su one izgleda ,,otišle,, u drugom smeru !
srbija je u svemu u velikom zaostatku!