
Na tom indeksu Srbija je zabeležila 4,82 od maksimalnih 10 poena, što je iznos gotovo identičan prošlogodišnjem, a najlošije su ocenjeni nezavisnost pravosuđa, prisustvo korupcije i piraterije.
Od devet varijabli koje su služile za rangiranje, relativno dobro stanje zabeleženo je samo u oblastima registracije vlasništva nad nekretninama i političkoj stabilnosti.
U svim ostalim oblastima Srbija beleži značajno niže vrednosti, a posebno u oblastima nezavisnosti pravosuđa, visine korupcije, dostupnosti kredita i pirateriji brendova, navodi se u saopštenju.
Posebno zabrinjava to što tokom protekle tri godine praktično nije bilo pomaka u vrednostima ovog indeksa, što je posledica izostanka reformi koje bi popravile stanje, prvenstveno u oblasti vladavine prava.
U saopštenju se navodi da su 10 najbolje rangiranih zemalja Finska, Švajcarska, Singapur, Novi Zeland, Japan, Australija, Holandija, Norveška, Luksemburg i Danska.
Od drugih velikih ekonomija, SAD se nalaze na 13, Kanada na 14, Nemačka na 16, Velika Britanija na 18, Kina na 49. i Rusija na 88. mestu.
Na začelju liste nalaze se Angola, Bangladeš, Venecuela, Jemen i Haiti.
Indeks zaštite imovinskih prava na međunarodnom nivou od 2007. poredi stepen zaštite imovinskih prava među zemljama.
Indeks objavljuje „Properti rajts alijans“ iz SAD, sa grupom međunarodnih partnera, a predstavnik za Srbiju je Libertarijanski klub Libek.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.