Šta čeka zaštitnik građana? 1Zoran Pašalić Foto: Medija centar

„Uprkos naporima Beogradskog centra za ljudska prava (BCLJP) da zaštitniku građana i Vladi Srbije ukaže na alarmantne tvrdnje novinara BIRN-a, objavljene u junu ove godine, da je broj umrlih i inficiranih kovidom 19 virusom bio višestruko veći od brojeva koje su predstavnici Kriznog štaba zvanično mesecima saopštavali javnosti, izostala je preko potrebna reakcija pomenutih organa“, saopštio je danas Beogradski centar za ljudska prava.

Kako su naveli, BCLJP je u dva navrata, u maju i junu, tražio od vlade da im dostavi zapisnike sa sednica Kriznog štaba, odluku o formiranju KŠ kao i informacije o svim članovima tog tela i njihovim funkcijama.

Ova organizacija podnela je u junu i inicijativu zaštitniku građana za pokretanje postupka kontrole i obavljanje neposrednog nadzora nad radom Ministarstva zdravlja, ističući posebno činjenicu da potencijalno prikrivanje podataka koji se odnose na javno zdravlje građana može prouzrokovati nenadoknadivu i nesagledivu štetu.

BCLJP nije dobio odgovor ni od jedne institucije, dok je Zaštitnik građana pre tri dana u izjavi za medije kazao da trenutno „utvrđuje osnov za kontrolu nadležnih institucija“.

– Krajnje je nejasno šta Zaštitnik tačno čeka, odnosno šta za njega predstavlja „osnov za kontrolu“, ako to do sad već nisu bili javno objavljeni podaci BIRN-a, značajno uznemirenje građana tim povodom, prestanak informisanja građana od strane nadležnih o broju inficiranih i preminulih od kovida 19 po gradovima i regionima…, skorašnje izjave doktora Predraga Kona – člana Kriznog štaba, nezadovoljstvo lekara u okviru protesta „Ujedinjeni protiv kovida“ i slično. Nažalost, ovo nije ni izbliza prvi slučaj u kome se reakcija Zaštitnika građana na kršenja prava građana čekala mesecima, a krajnja odluka nikad i ne dočeka – naveli su iz BCLJP.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari