Šta donose ustavne promene u Francuskoj? 1Foto: Nataša Matović/Univerzitetska biblioteka

Na današnji dan pre 80 godina, listovi „Vreme“ i „Pravda“ su pisali o najavljenoj ustavnoj promeni u Francuskoj koja je tu zemlju svrstala u red totalitarnih evropskih država.

Šta donose ustavne promene u Francuskoj? 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Potpredsednik francuske vlade Pjer Laval je preduzeo sve potrebne mere koje će u potpunosti promeniti život u Francuskoj, piše „Pravda“ pre 80 godina.

„Novi francuski Ustav neće biti imitacija drugih državnih ustava, ali će svakako u njemu biti obuhvaćen francuski nacionalni karakter. Taj novi ustav biće lišen svih reakcionarnih tendencija“

Pored toga, uvodi se jednopartijski sistem. Sve postojeće političke partije biće zamenjene Nacionalnom unijom.

Laval je ovu ustavnu reformu nazvao „pravom revolucijom“ koja će francuski politički sistem prilagoditi totalitarnim državama.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Šta donose ustavne promene u Francuskoj? 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Sa druge strane, „Vreme“ piše da će vlada parlamentu zapravo dostaviti predlog o neograničenom poverenju maršalu Petenu kojim će on postati „vođa naroda“.

List taj čin dovodi u vezu sa situacijom kada je nemački parlament izglasao „zahvalnost“ maršalu Hindenburgu nekoliko godina ranije.

„Usvoji li narodno predstavništvo ovaj predlog, njegova sudbina će biti zapečanjena. Oslobođena od odgovornosti parlamentu, imajući pravo da svakog trenutka rapusti skupštinu, ne pitajući Senat za pristanak, vlada maršala Petena biće u mogućnosti, da bez velikih potresa izvrši likvidaciju starog i uspostavi novi režim“, zaključuje se u izveštaju.

Sličan trend, o kom izveštava „Vreme“, pojavio se i u Japanu gde će Socijalistička radnička stranka biti raspuštena kako bi pristupila novoj i jedinoj stranci koja će biti osnovana po planu japanskog kneza Konoje.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari