Šta se prodavalo na Starom sajmištu pre 80 godina? 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Na Starom sajmištu pre osam decenija održavao se Beogradski pročlećni sajam, a trgovci su nudili – sve i svašta.

Na Sajmu je bio određen prostor za tehnička preduzeća, jer su se izgleda tu sklapali i brojni poslovi među fabrikama i investitorima. Tik uz mašine koje su mogle da se probaju, prodavale su se – harmonike, za koje reporter Vremena piše da su bas te godine postale hit.

Šta se prodavalo na Starom sajmištu pre 80 godina? 2

Odličan posao te godine napravio je krojač ljudskih silueta. Pod reklamom “za dva minuta dobićete svoju fotografiju”, a šnajder – slikar u samo nekoliko poteza makazama je pravio savršenu siluetu mušterije.

Pao je u oko i jedan čovek sa čeličnim oklopom na glavi. On je demonstrirao postupak sa rezanjem gvožđa.

List još piše o turizmu u Jugoslaviji. Tako je 1937. godine zemlju posetilo 907.000 turista. Statistika koju Vreme prenosi pokazuje da je broj domaćih turista tada bio sve manji, ali su zato stranci počeli da posećuju mnogo češće Jugoslaviju.

Agencija “Putnik” je za potrebe promocije našeg turizma tada prvi put otvorila turističke biroe u Berlinu i Parizu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Pravda donosi na umetničkim stranama polemiku – da li je sa uspeh književnog dela potrebna samo inspiracija, ili i znanje?

Šta se prodavalo na Starom sajmištu pre 80 godina? 3

Ispostavlja se, naravno, da mlađi pisci više vole da se okrenu – motivaciji i nadahnuću, dok iskusniji pak veruju da je i pored nadarenosti, neophodno da se poradi i na tehnici, pa i nauči po nešto pre nego što krenu da se ređaju stihovi i proza.

Kolaž fotografija iz sveta sa zanimljivih događaja objavljuje još Pravda istog dana.

Na jednoj fotografiji je prikazana izložba istorijskih kostima iz 17. i 18. veka, koja je u tom trenutku otvorena u Parizu. Tu je i fotografija amaterskih bokserskih mečeva u Berlinu, kao i nastup čuvene bečke baletske grupe.

Pravda šalje i fotografiju tadašnjeg poznatog tenisera sa Dejvis kupa, a zanimljiv je i fotoreporterski prikaz iz operacione sale iz Lankašajra u Škotskoj. Tako je obavljena veoma teška operacija pod svetlošću baterijskih lampi, pošto je gradsko osvetljenje bilo “u defektu”.

Šta se prodavalo na Starom sajmištu pre 80 godina? 4

List prenosi i prikaz Raspućinove ćerke, koja u tom trenutku boravi u Americi. Baš tih dana, istekla joj je dozvola za boravak. Kada su, pak, predstavnici vlasti došli da je obaveste o tome – nje nigde nije bilo, nestala je. Marija Raspućin bila je poznata svetska cirkuska artistkinja.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari