Šta to okupira feministkinje danas 1

Pre tačno deset godina, 11. februara 2008, objavljena je knjiga „Neko je rekao feminizam?

Kako je feminizam uticao na žene 21. veka“, što se nekako simbolično nadovezalo na niz važnih datuma u istoriji feminizma čije će se godišnjice obeležavati u 2018. Naime, 1848. održana je konvencija u Seneka Folsu kojom se prvi put obznanjuje ženski pokret u Severnoj Americi; 1908. organizuju se njujorški protesti žena za pravo glasa i bolje plate; 1918. žene u mnogim zemljama su dobile pravo glasa; 1848. doneta je Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima. Tu je i čuvena 1968, kada se između ostalog ustalio slogan „sestrinstvo je moćno“, a deset godina kasnije, 1978, održana je prva feministička konferencija na našim prostorima: „Drug-ca žena: žensko pitanje – novi pristup?“, u beogradskom SKC-u.

Ovih dana, u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu, otvorena je konferencija „Neko je rekao feminizam? Feministička teorija u Srbiji danas“, ne samo da se podsetimo pomenute knjige, koja je odavno postala neizostavan materijal u nastavi građanskog vaspitanja i ženskih studija, već i da sagledamo šta je to obeležilo poslednjih deset godina i kojim temama su feministkinje, teoretičari i teoretičarke okupirane…

Prvi dan konferencije, u četvrtak, otvorio je panel Rod i književnost, na kojem se govorilo o feminističkoj pedagogiji, rodnom čitanju srpske epike i seksualnom nasilju kao obeležju rađanja nacije. Usledila je tribina o feminističkom nasleđu i prepletenim identitetima, a potom i o ženskoj emancipaciji kroz istoriju i o tome kako promišljamo i (re)konstruišemo žensku prošlost.

U petak je u fokusu bila porodica i roditeljstvo i razmatrala su se pitanja poput rodne podele rada u domaćinstvu, maskuliniteta, solidarnosti, te nevidljivih saveznika – muškaraca u feminizmu, a potom i o jeziku kao političkom pitanju.

Konferencija se nastavlja sutra i u nedelju, a paneli će biti posvećeni temama iz feminističke teorije, filozofije i umetnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari