Stejt department: Srbija diskriminiše male verske zajednice 1Stejt department Foto: youtube

Ključna zamerka Srbiji u godišnjem izveštaju o poštovanju verskih sloboda širom sveta Stejt departmenta jeste diskriminacija manjih i netradicionalnih verskih zajednica, kako u zakonu tako i u praksi.

Uprkos tome što Ustav Srbije garantuje slobodu veroispovesti i jednakost svih verskih zajednica i zabranjuje podsticanje verske mržnje, Stejt department u izveštaju za 2017. godinu navodi da se sedam verskih zajednica nalaze u povlašćenom položaju jer ih zakon definiše kao „tradicionalne“.

Stejt department je podsetio da verske zajednice po zakonu nisu obavezne da se registruju, ali da ukoliko u Srbiji nisu registrovane tretiraju se kao neformalne grupe, što vodi ka tome da nemaju pravne olakšice koje su zakonom predviđene za razliku od onih koje su registrovane.

Pravne olakšice kao što je gradnja novih mesta za bogosluženje, posedovanje imovine, kao i prijavljivanje za restituciju imovine i državno finansiranje neregistrovane verske zajednice ne mogu iskoristiti.

One pored toga, ne mogu posedovati bankarski račun i ne smeju zapošljavati. Zaa razliku od njih zakonom registrovane verske zajednice ne plaćaju porez na imovinu, administrativne takse i izuzete su od podnošenja godišnjih finansijskih izveštaja.

Stejt department smatra da su svi ovi propusti neustavni i da su neke verske zajednice već protestvovale jer nisu uspele da ostvare pravo na imovinu, pravni status i poreske olakšice.

Da diskriminacija nije samo na papiru već i u praksi, dokaz je to što su sve neregistrovane zajednice upravo male grupacije i nisu tradicionalne za srpsko društvo.

U izvepštaju se pozitivno komentariše vladin proces restitucije imovine koja je oduzeta verskim zajednicama posle 1945. godine i procenjuje se da je oko 70 odsto te imovine vraćeno vlasnicima.

U završnom delu izveštaja navode se aktivnosti američke ambasada u Srbiji na poboljšanju njihovog položaja, te se navodi da je Ambasada SAD pozvala Vladu Srbije da nastavi proces povratka imovine žrtava holokausta koje nemaju žive naslednike kao i praćenje razvoj memorijala na mestu koncentracionog logora Staro sajmište iz Drugog svetskog rata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari