Stekao uslov za penziju, a i dalje direktor škole 1Foto: trecagimnazija.edu.rs

Direktor Treće beogradske gimnazije Milenko Macura i dalje se nalazi na čelu te škole, iako je 15. juna napunio 65 godina i time stekao uslov za penzionisanje.

Nakon istupanja dela profesora ove škole u javnost, iz Ministarstva prosvete juče su saopštili da su „već reagovali“ i „ubrzali“ postupak raspisivanja konkursa za izbor direktora ove gimnazije.

„Na sednici Školskog odbora održanoj 9. oktobra jednoglasno je doneta odluka o raspisivanju konkursa i oformljena je komisija. Procedura za izbor direktora je u toku i vrlo brzo će biti sprovedena u potpunosti“, saopštili su iz Ministarstva. Međutim, juče nismo dobili odgovor na pitanje da li će i kada ministar prosvete imenovati vršioca dužnosti te škole. Nezvanično saznajemo da prinudna uprava u Trećoj gimnaziji neće biti uvedena, iako sindikat tvrdi da je Školski odbor nelegalan.

Zamešateljstvo sa izborom prvog čoveka Treće gimnazije počelo je još proletos, kada je Školski odbor trebalo da raspiše konkurs za izbor novog direktora, jer zakon predviđa da se to mora učiniti najranije šest, a najkasnije četiri meseca pre isteka mandata aktuelnog direktora.

– Milenku Macuri je mandat prestao 15. juna, ali on i dalje obavlja dužnost direktora. On je štaviše u septembru vodio jedno odeljenje učenika na ekskurziju u svojstvu odeljenskog starešine, planira izvođenje studijskog putovanja u toku uskršnjeg raspusta 2020. godine, dok u školi postoje brojni problemi – kaže za Danas Vesna Nikolovski, profesorka nemačkoj jezika u Trećoj gimnaziji.

Ona dodaje da su se zaposleni obraćali Ministarstvu prosvete, Školskoj upravi Beograd, inspekciji rada i ministru lično, koji je sa dešavanjima u ovoj školi upoznat još krajem maja. Pisali su i Darku Glišiću, predsedniku Izvršnog odbora SNS, od koga su zatražili pomoć da „izađu iz vrlo neprijatne situacije uzrokovane bahatim ponašanjem člana SNS Milenka Macure“.

Na pitanje kako je moguće da direktor koji je po zakonu ispunio uslov za penziju i dalje radi, Nikolovski ističe da Macura ima podršku bliskog saradnika Aleksandra Vučića Alekse Jokića, čija je ćerka pomoćnica direktora Treće beogradske gimnazije, kao i Marka Atlagića, poslanika SNS i člana skupštinskog Odbora za obrazovanje.

U Forumu beogradskih gimnazija, koji je većinski sindikat u Trećoj gimnaziji, veruju da je to razlog zašto ministar prosvete do sada nije reagovao. Aleksandar Markov, predsednik FBG, kaže za Danas da je, prema njegovim saznanjima, ovo prvi slučaj da neki direktor koji je ispunio uslov za penziju i dalje radi.

FBG zahteva od ministra prosvete neselektivnu primenu zakona i razrešenje direktora ove beogradske gimnazije. Markov kaže da konkurs za izbor novog direktora ne može da bude sproveden brzo i da ministar mora da imenuje vršioca dužnosti i uvede privremenu upravu u ovu školu, jer je Školski odbor nelegalan.

Juče smo pozvali direktora Treće gimnazije kako bismo čuli i njegovu stranu priče. On nam je poslao pisanu izjavu, u kojoj odbacuje iznete navode.

– Nejasno je zašto se netačnim informacijama u javnosti o „neraspisivanju konkursa i nelegalnom stanju u školi“ širi panika i strah kod kolega i roditelja baš 12. oktobra kada je notorna istina da je konkurs najavljen 9. septembra, zvanično raspisan 9. oktobra i sa odlukom Školskog odbora i predat za objavljivanje u časopisu Poslovi Nacionalne službe za zapošljavanje u prvom narednom broju – navodi Macura.

Napominje da je na prvoj sednici Školskoj odbora u ovoj školskoj godini izvestio članove tog tela o potrebi raspisivanja konkursa za direktora Gimnazije, i da su zapisnici sa te i poslednje sednice objavljeni na oglasnoj tabli u zbornici škole. On kaže i da mu je nejasno iz kog razloga „jedna koleginica i jedan penzionisani kolega očiglednim i proverljivim neistinama urušavaju ugled jedne od najtraženijih škola u Srbiji“.

Inspekcije bez odgovora

– Samoinicijativna odluka da se ne penzioniše kada je ispunio uslov za to nije jedini primer kršenja zakona od strane direktora Treće gimnazije. Više puta smo skretali pažnju na njegovo nezakonito postupanje, a jedna od najspornijih odluka odnosi se na otpuštanje profesora muzičke kulture Igora Milijića, koji je ukazivao na nepravilnosti u radu ovog direktora. Takođe, Macura je pre nekoliko meseci odbio da prihvati predlog sindikata Treće gimnazije za člana Školskog odbora čime nije prekršio samo zakone, već i Ustav koji svim građanima daje pravo da biraju i budu birani. Macura je u Beogradu poznat i po odbijanju da prima tehnološke viškove. Uprkos eklatantnom kršenju zakona, po prijavama koje su nadležnim inspekcijama slate u prethodnom periodu, inspekcija ili nije postupala, ili nije nalazila da je zakon prekršen – kažu u Forumu beogradskih gimnazija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari