SAD nemaju pouzdan sistem provere stranih turista koji napuste zemlju, uprkos nekoliko ovlašćenja Kongresa i činjenici da je prošlo već osam godina od terorističkih napada 11. septembra. Ovo pitanje aktuelizovano je pre nekoliko dana kada je Hosam Maher Husein Smadi, devetnaestogodišnji Jordanac, koji je pri tom imao isteklu turističku vizu, uhapšen pod optužbom da je kovao zaveru da digne u vazduh jedan soliter u Dalasu.


Samo prošle godine, 2,9 miliona stranih turista sa privremenim vizama kao Smadi provereni su prilikom ulaska u zemlju, ali nikada nisu zvanično odjavljeni, navode imigracioni zvaničnici i dodaju da postoje sumnje da nekoliko stotina hiljada stranaca boravi u SAD sa isteklim vizama. Štaviše, iz imigracione službe tvrde da, više od 40 odsto od, kako je procenjeno 11 miliona ilegalnih imigranata dođe u Ameriku sa legalnim vizama i ostanu u zemlju i po isteku viza.

Pripadnici obe partije u Kongresu uputili su juče zahtev Odseku za državnu bezbednost da konačno završi izradu univerzalnog elektronskog sistema praćenja izlazaka iz zemlje. Republikanski kongresmen iz Teksasa Lamar Smit kaže da Smadijev slučaj ukazuje na „stvarnu potrebu za sistemom ulazaka i izlazaka, ukoliko naravno država hoće ozbiljno da se obračuna sa problemom ilegalnih imigranata. Senator Čarls Šumer, demokrata iz Njujorka i predsednik potkomiteta za imigraciju kaže da bi novac iz stimulativnih ekonomskih paketa trebalo uložiti na sistem za praćenja izlazaka.

Od napada 11. septembra, imigracione vlasti, sa više od milijardu dolara finansijskih sredstava koje je odobrio Kongres, znatno su poboljšale i proširile svoje sisteme praćenja stranaca koji ulaze u zemlju. Ali, uprkos tome što je Kongres izdao nekoliko ovlašćenja, još ne postoje biometrijske inspekcije ili slični sistemi preko kojih bi bili proveravani stranci koji su napustili zemlju.

Zvaničnici Ministarstva za unutrašnju bezbednost s oprezom gledaju na univerzalne sisteme za praćenje izlazaka smatrajući ih skupim i zatrašujućim, uglavnom zbog dugih i veoma prometnih granica zemlje, kroz koju svakog dana prođe više od milion ljudi. Loši planovi, smatraju oni, mogao bi da utiče na trgovinu, izazove poremećaje u pograničnim gradovima i zatrpa imigracione vlasti informacijama koje se ne bi mogle efikasno upotrebiti.

Od 2004. zvaničnici Ministarstva koriste sisteme za proveru stranaca prilikom njihovog ulaska u zemlju, bilo vazdušnim, morskim ili kopnenim putem. Carinski službenici uzimaju otiske prstiju i digitalne fotografije posetilaca iz većine zemalja i na licu mesta ih upoređuju sa podacima iz baze podataka. Jedino su Kanađani i Meksikanci izuzeti iz ovakvih provera, jer imaju specijalne karte za prolazak granice.

Serija pilot projekata od 2004. nisu se pokazali efikasnim kada je reč o izlaznim sistemima praćenja. Još nije ni ustanovljena tehnologija koja bi podržavala brze izlazne inspekcije na kopnenim granicama. Imigracione vlasti stavile koriste odvojene sistem praćenja stranaca koji dolaze sa studentskim vizama. Ovaj sistem pokazao se efikasnim jer je studente lakše kontrolisati preko škola i što obično oni ne ostaju duže od perioda trajanja vize.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari