Štrajk upozorenja u školama u Sremskoj Mitrovici 1Ilustracija Foto: Pixabay/ Wokandapix

Šta se tačno dogodilo u OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ u Sremskoj Mitrovici i kako je moguće da direktor škole uđe na čas u jedno odeljenje i da ga učenik osmog razreda izudara sedištem od bicikla, pitanje je na koje ni drugi dan ne žele da odgovore našem listu u ovoj osmoletki.

Direktor škole je, kako su nam rekli, na bolovanju, a niko drugi nema pravo da priča o ovom incidentu.

Detalje nije želeo da iznosi ni predsednik IO Sindikata prosvetnih radnika Sremske Mitrovice Joca Kopčić, koji je i nastavnik u školi „Jovan Jovanović Zmaj“, a koji je potpisnik saopštenja o stupanju u štrajk škola sa teritorije tog grada. On je jedino potvrdio naša ranija saznanja da se učenik koji je nasrnuo na direktora i ranije problematično ponašao.

– Članovi Sindikata prosvetnih radnika Sremske Mitrovice danas će održati štrajk upozorenja, zbog čega neće biti održan prvi čas u prepodnevnoj i poslepodnevnoj smeni. Tražimo da svi prosvetni radnici dobiju status službenog lica, i da se izmene Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Pravilnik o određivanju društveno korisnog rada i Pravilnik o protokolu postupanja u slučajevima nasilja – kaže Kopčić i dodaje da će se štrajku produžiti i ostali sindikati koji imaju članstvo u školama na teritoriji Sremske Mitrovice.

Na taj potez, dodaje, sindikat se odlučio se zbog sve učestalijih incidenata u kojima su ugrožena prava dece i zaposlenih u školi, a poslednji incident u OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ je poziv na reakciju svih zaposlenih u prosveti. Kopčić ocenjuje da prosvetni radnici nisu dovoljno zaštićeni i da su im, u slučajevima nasilja u školama, vezane ruke, te da se neke stvari u zakonu i podzakonskim aktima moraju promeniti. Sindikat će, dodaje, tražiti i sastanak sa ministrom prosvete Mladenom Šarčevićem.

Forum beogradskih gimnazija osudio je juče napad na direktora škole „Jovan Jovanović Zmaj“ i predložio da Ministarstvo prosvete i Vlada pokrenu kampanju koja bi imala za cilj promenu svesti društva i prevenciju nasilja nad nastavnicima i radnicima u školama.

– Svima je već poznato da je položaj prosvetnih radnika u poslednjih desetak godina očajan. Osim materijalnog statusa, prosvetni radnici su maćehinskim odnosnom države dovedeni na društvenu marginu sa manjim pravima nego kućni ljubimci. Ovakav tretman nastavnika i zaposlenih u školama kao da je dao vetar u leđa roditeljima i učenicima, koji su skloni nasilju, da krenu u fizičke obračune sa nama koji se nalazimo s druge strane katedre. Od početka školske godine fizički napadi i obračuni sa nastavnicima postali su redovna pojava i gotovo da ne prođe nedelja a da mediji ne izveštavaju o ovakvim događajima – kaže Aleksandar Markov, predsednik FBG.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari