Stručnjaci od Skupštine traže radnu grupu za Ustav 1Foto: Fonet/Nenad Đorđević

Ministarstvo pravde bi do kraja nedelje moglo da uputi Vladi inicijativu za izmenu Ustava i ustavne amandmane, nezvanično saznaje Danas iz izvora bliskih ovom ministarstvu.

Kako nam je rečeno, odluka o tome još nije doneta, ali se može naslutiti iz ranijih najava.

Ministarka pravde Nela Kuburović je na poslednjem okruglom stolu o amandmanima na Ustav iz oblasti pravosuđa, održanom prošle sedmice najavila da će Ministarstvo pravde Vladi za nekoliko dana uputiti inicijativu za promenu Ustava, nakon čega, najkasnije početkom oktobra, oni idu u Skupštinu, koja treba da odluči da li je spremna da sada uđe u ustavne promene.

Veliki deo stručne javnosti ali i civilnog sektora koji se bavi izmenama Ustava u oblasti pravosuđa predviđenih u poglavlju 23 i dalje je nezadovoljna amandmanima na Ustav jer smatraju da nezavisnost sudstva od politike jeste garantovana i proklamovana ali izmenama najvišeg pravnog akta nije obezbeđena. Zato se postavlja pitanje hoće li nakon što amandmani uđu u skupštinski proceduru poslanici ali i stručna javnost imati prilike da menjaju predlog koji je došao iz Ministarstva odnosno Vlade i hoće li se izmenjeni tekst ponovo slati na ekspertizu Venecijanskoj komisiji Saveta Evrope.

Ono što se do sada moglo čuti, je izjava Kuburović koja je navela da ni treći nacrt ustavih amandmana (sadašnji nacrt) nije konačna verzija, jer će komentari sa prošlonedeljnog okruglog stola ući u verziju koju će predati skupštinskom Odboru za ustavna pitanja i zakonodavstvo, a da će taj odbor zatim organizovati debate.

Dok vlast smatra da je politizacija pravosuđa ovim nacrtom amandmana potpuno isključena, jer je izvršna vlast, potpuno eliminisana iz izbora nosilaca pravosudnih funkcija, a uloga zakonodavne vlasti, pre svega Skupštine Srbije svedena na minimum, veliki deo stručne javnosti smatra suprotno i želi da se tekst amandmana doradi kroz radnu grupu koja bi bila sačinjena u parlamentu.

– Očekujem da Narodna skupština preuzme proces izmene Ustava i da bude formirana radna grupa u kojoj bi bili pravni stručnjaci, profesori iz te oblasti, predstavnici strukovnih udruženja i civilnog društva koji bi dali doprinos da se proces uspešno završi. I tu se slažem sa zahtevima strukovnih udruženja – navodi Milan Antonijević, direktor Komiteta pravnika za ljudska prava. On dodaje da je formiranje radne grupe predviđeno i Akcionim planom za poglavlje 23 ali da to nije učinjeno nego su na amandmanima radili ljudi iz Ministarstva pravde.

– Svakako treba ponovo proći kroz predložena rešenja i preporuke Venecijanske komisije jer su mnoga pitanja stručne javnosti ostala bez odgovora i tokom poslednje javne rasprave održane na temu ustavnih amandmana – kaže Antonijević. On naglašava i to da je Srbija pred Ujedinjenim nacijama prihvatila obavezu inkluzivne javne rasprave i prihvatanja smernica za reviziju Ustava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari