Stručnjaci: Projekat Beogradske gondole protivzakonit 1Foto: Medija centar

Nijedna struka nije uradila detaljno istraživanje o tome koliko je gondola potrebna, a i isplativa, pre nego što je započet projekat. Moramo da apelujemo na proceduralne neregularnosti kako bismo sprečili ovaj projekat”.

To je rekla muzeološkinja i generalna sekretarka Evropa Nostre Srbija Višnja Kisić danas povodom upućivanja pisama nadležnim Ministarstvima za hitno obustavljanje projekta izgradnje Beogradske gondole.

Inicijatori peticije poslali su danas zvanična pisma Ministarstvu građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja, Ministarstvu kulture i informisanja, Nacionalnoj komisiji za saradnju sa UNESKO pri Ministarstvu inostranih poslova, i Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, u kojima ukazuju na neregularnosti u izradi Plana detaljne regulacije za gondolu Kalemegdan-Ušće i neadekvatnosti Uslova i mera zaštite izdatim od strane Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Borci za očuvanje Beogradska tvrđave ovim zahtevaju preduzimanje hitnih koraka za obaranje Plana detaljne regulacije za gondolu Kalemegdan-Ušće i obustavljanje projekta gradnje gondole.

Komentarišući ideju da će gondola doprineti turizmu kao turistička atrakcija Beograda, Staša Babić iz Centra za teorijsku arheologiju, rekla je da su turisti važni, međutim, da bi neki grad imao turiste bilo bi dobro da von ima i sopstvene građane za početak.

“Ogroman novac se izdvaja kako bi građani, a posle i turisti, uživali u svom gradu. Na Slaviji imamo jedan sumanuti redosled, gde je urađena ogromna fontana na Slaviji, dok se fasade oko iste te fontane na Slaviji potpuno raspadaju. Ovde se ponavlja slična situacija”, rekla je Babić.

Katarina Maksimov, arhitekta konzervator i predsednica Društva konzervatora Srbije, ističe da ne postoje jasni dokazi da će Beogradska gondola bilo kako olakšati saobraćaj ili doprineti turizmu.

“Ideja Beogradske gondole kao turističke atrakcije je potpuno apsurdna. Epicentar turističkog Beograda je upravo Kalemegdanska tvrđava. Takođe, projekat izgradnje gondole je protivan zakonu, jer nisu usklađeni svi projekti i planovi”, objasnila je Maksimov.

Tender za projekat Beogradske gondole je objavljen i napravljen je ugovor, pre nego što je projekat dozvoljen. Sk Skijališta koja su preuzela izgradnju gondole planiraju izgradnju još par gondola u većim gradovima Srbije. Upravo zato je važno da se ovaj projekat sada spreči, smatra Kisić.

“Mi smo odgovorni, a neki od nas, i ovlašćeni, time što smo državni službenici, da reagujemo na ovo. Kada se protivimo izgradnje gondole to ne znači da mi želimo da konzerviramo u nekakvom statusu quo, mi nismo ‘fanatici sa metlicama’ koji štite neke stare i nevažne stvari. Mi ne branimo i ne sprečavamo progres, već mislimo da grad treba da raste sa razumevanjem, odgovorno prema svojoj kulturnoj baštini. Beogradska tvrđava je ugrađena u kulturu grada. Ako se ponašamo neodgovorno učinićemo vrlo veliku grešku”, zaključila je Babić.

Više od 14.000 građana potpisalo je do sad “Peticiju protiv gradnje gondole na Beogradskoj tvrđavi”, koju su inicirali predstavnici Evrope Nostre Srbije, Društvo konzervatora Srbije, kao i Srpsko arheološko društvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari