Sukob sportskih saveza na štetu sportistkinja 1Foto: EPA-EFE RAMINDER PAL SINGH (Arhiva)

Grupa beogradskih tekvondo klubova podneće krivične prijave protiv Tekvondo asocijacije Srbije (TAS) jer ovaj savez nije hteo da overi rezultate koje su njihovi članovi ostvarili na takmičenjima.

Zbog toga ovi klubovi nemaju potpunu dokumentaciju za učešće na konkursu Gradskog sekretarijata za sport i omladinu, po programu za finansijsku podršku ženskom sportu, čime su direktno pogođene mlade tekvondistkinje.

Da veliki broj klubova iz Beograda nije dobio mogućnost da aplicira za sredstva ne osporava ni TAS, koji veruje da će „do kraja nedelje ovaj problem biti rešen“, ali dodaje da se trenutno bori da svi klubovi na teritoriji Beograda imaju ista prava.

– Upravo zarad ravnopravnosti i zarad interesa i zaštite našeg divnog i uspešnog sporta pokrenuli smo sve pravne procedure da iz svojih redova izbacimo mešetare koji su privatizovali Beogradski tekvondo savez (BTS) i godinama suprotno Zakonu i Statutu TAS diskriminišu sportiste i klubove koji predano rade, da izbacimo one koji bezočno krše Ustav, Zakon o sportu i Statut TAS na štetu sporta i sportista – kaže za Danas sekretar TAS-a Miroslav Krklješ.

On dodaje da zadnjih petnaest godina tekvondo u Beogradu vode „mešetari koji su štancovanjem klubova na papiru kao glasačku mašinu preuzeli Beogradski tekvondo savez“, kao i novac iz gradskog budžeta, čime je, tvrde, jedan broj „vanserijskih rezultata koje stvara jedan broj stvarnih klubova a koji su već godinama diskriminisani“. Umesto odgovora na pitanje zbog čega nisu overili podatke o sportskim rezultatima, TAS je ponudio priču o sukobu unutar saveza kao i o postojanju fiktivnih klubova, ali je ostalo nejasno kako su takmičari tih klubova „sa papira“ osvajali medalje.

Treneri klubova koji nisu uspeli da dobiju potreban dokument, a koji su ujedno i članovi BTS-a, objašnjavaju za naš list da njihovo članstvo u tom ili nekom drugom savezu nema nikakve veze sa tim zahtevima, jer je TAS kao nadležna organizacija dužan da overi rezultate svojih članova, koji plaćaju godišnju članarinu i čiji su uspesi sa takmičenja evidentirani na sajtu ovog saveza.

– Ja sam se TAS-u obratio kao član TAS-a, a ne BTS-a, i isključivo u ime svog kluba Mag. Otud je nejasno zašto TAS šalje BTS-u dopis u kome obaveštava da neće overavati rezultate – kaže Šejn Maglić iz KBV Mag, koji dodaje da u celoj situaciji najviše ispaštaju sportisti i klubovi, posebno manji.

Advokat Marko Petrović kaže za Danas da je u ovom slučaju verovatno reč o krivičnom delu, „jer neko zbog neoverenog dokumenta ne može da ostvari neko svoje pravo“. Dodaje da „TAS u ovom slučaju nije ispunio svoju dužnost i time je naneo štetu takmičarima i klubovima“ a pretpostavlja da ima i povrede Ženevske konvencije o pravima deteta.

To potvrđuju i u Gradskom sekretarijatu za sport i omladinu.

– Tekvondo asocijacija Srbije je u obavezi da overi rezultate takmičara svojih članova, navode za Danas u ovoj ustanovi, ali dodaju da se ne mogu mešati u unutrašnja pitanja TAS-a, kao i da na njihovom konkursu nijedan klub iz Beograda koji ispunjava uslove neće biti diskriminisan.

LJubiša Rakić, jedan od trenera čiji je klub u sastavu BTS-a, kaže za Danas da TAS koristi ovu situaciju kako bi uskratio mogućnost finansiranja manjim klubovima. U ovom slučaju, za njih je, kaže, problem to što je BTS već nekoliko godina ukazivao na malverzacije u TAS-u, na duplo isplaćene trenerske nagrade, neracionalno korišćenje novca, na lažne trenerske diplome. Podneto je više krivičnih prijava, neke su „zaglavljene“ u tužilaštvima, a nakon što su Fakultetu za sport dostavili primerke sumnjivih diploma, ta ustanova je podnela krivičnu prijavu za falsifikat. Danas je pisao o tom slučaju, zbog koga je policija saslušavala i potpredsednika TAS-a Sinišu Jasnića.

– BTS je osnovan 2001. godine i okupljao je klubove sa teritorije Beograda. Međutim, neki od njih bili su pogođeni kada smo ukazivali na malverzacije i četiri kluba su prošle godine osnovala sopstvenu, Beogradsku tekvondo asocijaciju. TAS sada pokušava da nas istisne, da uskrati sredstva koja nam pripadaju prema programima, a da u svom sastavu zadrži samo nekoliko većih klubova – kaže Rakić i podseća da je već na prošloj skupštini TAS-a isključeno oko 20 klubova, kako bi se glasačka mašina „prilagodila“ potrebama trenutnog rukovodstva TAS-a.

Nema novca za reprezentativce

U malverzacije TAS-a su prošle godine najpre posumnjali roditelji čija su deca članovi nacionalnog tima, a od kojih je traženo da sami pokriju troškove sportskih priprema i Evropskog takmičenja u Budimpešti. Nije bilo logično da TAS nema sredstva jer je, između ostalog, već bio odustao od svetskog takmičenja u Egiptu koje je bilo planirano budžetom. Novac se, međutim, stvorio odmah pošto je naš list o tome poslao pitanja ministru Vanji Udovičiću. Slično se dešava i ove godine. Prošle nedelje su tekvondisti sami finansirali (18.000 dinara po članu) Balkansko prvenstvo, koje je prethodnica za evropsko i svetsko. Reprezentativci iz klubova čiji legitimitet TAS osporava doneli su više medalja, a pojedinci bili proglašeni za najbolje takmičare. Objašnjenje TAS-a je da ovaj turnir nije planiran budžetom. Osim toga, klubovi nisu mogli da idu u sopstvenoj režiji, jer je „TAS odgovoran za celu ekipu“, a novac su morali da uplate na osnovu „ugovora o donatorstvu“, kako im je, tvrde u TAS-u, savetovalo Ministarstvo omladine i sporta, od koga ni prošle nedelje, kao ni sada nismo dobili nikakav odgovor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari