Dok Mladić nije došao, imala sam sina i muža 1Foto: EPA-EFE/REMKO DE WAAL

Međunarodni sud pravde je presudio da su vojska i policija Republike Srpske počinili genocid u Srebrenici i da je Srbija odgovorna što je to dozvolila.

Ne postoji nijedna gumica na svetu koja to može obrisati – ističe u razgovoru za Danas Munira Subašić, predsednica Udruženja „Majke Srebrenice i Žepe“.

Upitana da prokomentariše dvodnevnu žalbenu raspravu u slučaju nekadašnjeg komandanta Vojse Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića, koji je u Hagu prvostepenom presudom osuđen na doživotnu kaznu zatvora, između ostalog i za genocid u Srebrenici, Subašić kaže da je Mladićeva odbrana „pravila cirkus“ prošle sedmice tokom rasprave.

– Ratko Mladić je ubijao, klao i naređivao silovanja. Naređivao ko će živeti i ko će umreti. Mladić je hteo da pobije sve muslimane i većinu Hrvata da bi napravio veliku Srbiju. Njemu se to nije ostvarilo. Ali pitam se, kada mu se ćerka ubila zahvaljujući njegovom nedelu – ubila se njegovim pištoljem jer nije mogla podneti njegove zločine – kako se nije promenio? Kako je i dalje mogao voditi ljude u smrt? Nije on samo neprijatelj i dušman majki Srebrenice, on je neprijatelj i srpskim majkama, jer je zahvaljujući njegovim delovanjem da vodi ljude na pogrešan put, Srbi su izgubili živote. Zbog Mladića pate i srpske majke, kao što patimo i mi – naglašava Subašić.

Kako ističe naša sagovornica, Mladić će biti zabeležen kao veliki zločinac 20. veka.

„Dok Mladić nije došao u Srebrenicu 11-12. jula 1995. godine, nama su svi bili živi. Ja sam imala i sina i muža, i braću… Njegovim dolaskom ja sam ostala bez mojih najmilijih. Mnoge su od nas silovane, ima mnogo majki koje su ostale potpuno same“, naglašava Subašić.

Ratko Mladić je tokom žalbenog procesa prošle sedmice odbacio optužbe za genocid u Srebrenici i zločine protiv čovečnosti počinjene tokom rata u BiH i rekao da je Haški sud tvorevina zapadnih sila i „dete NATO alijanse“, kao i da je optužnica protiv njega „pala u vodu“.

Munira Subašić ističe za Danas je Tužilaštvo Haškog tribunala propustilo da optuži nekadašnjeg predsednika RS Radovana Karadžića i Mladića za genocid u još pet opština u BiH. Ona dodaje da ne može da kaže da će Mladića osuditi za genocid u još pet opština, iako je tužilaštvo tražilo prošle sedmice od Žalbenog veća da to učini.

– Najviše bih volela da ima pravde, i da se Mladiću presudi na osnovu pravde zbog mladih i budućih generacija. Meni je jako žao što je veliki broj srpske dece bolestan od mržnje. Hvala bogu, mi majke Srebrenice, iako smo doživele toliku patnju, uspele smo da našu decu, koja su preživela rat, odgojimo bez mržnje i bez osvete. Iako su naša deca gledala kako im ubijaju očeve, siluju majke, izrasla su u velike ljude – ukazuje Subašić. Naša sagovornica naglašava da za genocid u Srebrenici nije kriv sav srpski narod. „Ima dobrih Srba, i Bošnjaka i Hrvata, ima ružnih i jednih i drugih i trećih, ali bez istine i pravde, nema pomirenja i nema na Balkanu života, ne samo mojim unučadima, već i Mladićevim unučadima. Trebamo graditi bolje sutra našoj deci, kaže Subašić.

Pred Specijalnim sudom u Beogradu u toku je suđenje protiv osmorice bivših pripadnika MUP-a Republike Srpske koji su optuženi za masakr 1.313 bošnjačkih civila u selu Kravica kod Srebrenice.

Nedeljko Milidragović (prvooptuženi), Aleksa Golijanin, Milivoje Batinić, Aleksandar Dačević, Bora Miletić, Jovan Petrović, Dragomir Parović i Vidosav Vasić se terete da su ubistva počinili u prostorijama zemljoradničke zadruge u Kravici 13. i 14. jula 1995. godine.

Među ubijenima u selu Kravica je i sin Munire Subašič – Nermin, koji je imao samo 19 godina.

Munira je u Potočarima 11. jula 2014. godine ukopala njegove dve kosti, koje su pronađene u dve masovne grobnice – jedna u Budaku, druga u Zelenom Jadru. Ona u Beograd dolazi na gotovo svako suđenje sa masakr u Kravici.

– Ono nije suđenje, ono je cirkus. Ali to će se njima na kraju obiti o glavu. Glavni i odgovorni za ubistva u Kravici je od doktora dobio potvrdu da nije sposoban da odgovara na suđenju. A svaki dan vozi gradski autobus u Beogradu. Sram bilo te doktore, koliko je to sve povezano. Mi ćemo dočekati presudu, ali će to biti cirkus, jer će neki biti oslobođeni, a neki će dobiti samo dve-tri godine – ističe Subašić.

Na pitanje kako vidi odnos političara na ovim prostorima prema suočavanju s prošlošću i pomirenjem, naša sagovornica odgovara da „kada bi naši političari pričali istinu, više ne bi bili političari, jer niko ne bi glasao za njih“.

– Oni stavljaju ljude u torove i mi smo njihove ovce kojima oni komanduju – naglašava Subašić.

Prema njenim rečima, svaka majka koja je izgubila decu u ratu želi samo dve stvari – da pronađe kosti svoga deteta i da zločinac izađe pred lice pravde.

– Ako se moj Nermin zove žrtvom, onda i njegov zločinac treba da ima ime i prezime. Ne mislim samo na mog Nermina, već i na Muju, Đuru i Antu i sve one koji su nevini ubijeni – zaključuje Munira Subašić.

Prvostepena presuda Mladiću

Bivši komandant VRS, Ratko Mladić je 2017. prvostepenom presudom osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida u Srebrenici 1995. godine, kada je ubijeno više od 8.000 muslimanskih muškaraca i dečaka, terorisanja građana Sarajeva tokom opsade, za progon progon Bošnjaka i Hrvata u BiH i uzimanja za taoce pripadnike UNPROFOR-a. Konačna presuda Mladiću se ne očekuje pre proleća sledeće godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari