Svaki jezik ima svoj ritam, melodiku i dinamiku 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Pozanti filolog i profesor Sajfers organizovao je naučno sistematsko proučavanje muzikalnosti u svim svetskim jezicima, pisao je list Vreme pre 80 godina.  

Svaki jezik ima svoj ritam, melodiku i dinamiku 2Veliki broj nuačnih ekspedicija sakupljao je i snimao na pločama ne smo razne govore u najudaljenijim krajevima zemlje, nego je prikupljao i razne melodije.

Kako je Vreme pisalo, tako se došlo do uparivanja melodike koju govor nosi u sebi i same meldoikske kulture jednog naroda.

On i njegov učenik Junker istraživali su jezike iz Afrike, Azije i Evrope.

Nije potrebno razumeti jedan jezik, da bi se omogućilo određivnje njegove karakteristike.

Svaki jezik ima svoj unutrašnji ritam, svoju melodku, svoju dinamiku. To su elementi na osvonvu kojih se može doneti sud o karakteru jednog jezika i o mentalitetu onih jezičnih, odnostno narodnih grupa koje ga stvaraju.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Svaki jezik ima svoj ritam, melodiku i dinamiku 3Island: zemlja vulkana, gejzira i leda

Island je veliko ostrvo sa sto hiljada stanovnika na visokom kulturnom stepenu i razvijenom politčkom svešću, piše list Pravda pre 80 godina.

Unutrašnjost ovog ostrva potpuno je prazna, ljudi nisu mogli da se nastane na ovom terenu sastavljenom od vulkanske lave i peščane pustinje, u blizini mnogobrojnih vulkana, glečera i jezera.

Zbog vulkanskog karaktera zemljišta Island je bogat sumporom, toplim prirodnim izvorima, gejzirima. Island ima i dosta uglja.

Jedan sedmina celog ostrva prekrivena je ledom.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari