Svaki peti zaposleni u zdravstvu je nemedicinski radnik, fale sestre i doktori 1Ilustracija Foto: Pixabay/DarkoStojanovic

Od uvođenja zabrane zapošljavanja u javnom sektoru, više od 3.500 nemedicinskih radnika zaposleno je na neodređeno radno vreme, uprkos tome što zdravstvu trenutno nedostaje oko 3.500 lekara i više od 8.000 sestara, navodi Nova ekonomija.

Prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“, skoro svaka peta osoba sa platnog spiska zdravstvenih ustanova u Srbiji nemedicinski radnik, dok u Evropskoj uniji tek svaki deseti zaposleni ne nosi beli mantil, piše Nova ekonomija.

Od 118.000 zaposlenih u domaćem zdravstvu, 22.708 njih su nemedicinski radnici, a 2.361 su zdravstveni saradnici – psiholozi, defektolozi, socijalni radnici.

„Naša država kupuje socijalni mir time što zapošljava i čuva radna mesta administrativnih radnika u zdravstvu, a pacijente uskoro neće imati ko da leči. Svake godine iz naše zemlje odlazi 800 lekara i duplo više medicinskih sestara. Ako se ne odstrani taj ’tumor’ u vidu viška nemedicinskih radnika, zdravstvo se neće oporaviti“, rekao je predsednik Sindikata lekara i farmaceuta (SLFS) Rade Panić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari