Sve je veća homofobija i transfobija u akademskim krugovima 1Foto: Stanislav Milojković

Ovogodišnji zahtevi Ponosa Srbije su hitno donošenje Zakona o istopolnim partnerstvima kojim će se zakonski regulisati prava i obaveze osoba koje žive u takvim zajednicama, jačanje kapaciteta državnih službi za rad sa LGBTI zajednicom…

… pre svega zdravstvenog i sistema socijalne zaštite, pojednostavljivanje procedura za davanje azila LGBTI tražiocima azila iz zemalja u kojima ih i krivično progone, izdvajanje 3,8 odsto budžeta na svim nivoima predviđenih za civilni sektor na projekte čiji je korisnik LGBTI zajednica i sistemsku depatologizaciju trans identiteta i dostupnu hormonsku terapiju, ističe za Danas Predrag Azdejković, član Organizacionog odbora Parade Ponosa Srbije, koja će biti održana u subotu, 29. juna, s početkom u 11 časova u Pionirskom parku.

Kako dodaje, već duže vreme se priča kako treba da se zakonski regulišu istopolne zajednice, „te iz medija sa više strana dobijamo različite informacije, pa mi se nekako čini da nas tu neko zavlači i zaluđuje“.

– Ponos Srbije svakako podržava što je LDP uputio Skupštini paket zakona o pravima LGBT osoba u Srbiji, među kojima je Zakon o registrovanim istopolnim zajednicama i Zakon o rodnom identitetu. Istraživanje koje smo sproveli pokazuju da Vlada Srbije sve manje izdvaja sredstava za projekte LGBT nevladinih organizacija, naročito Kancelarija za ljudska i manjinska prava i Ministarstvo kulture i informisanja. Zbog toga zahtevamo da se minimum 3,8 odsto budžeta namenjen nevladinim organizacijama izdvaja za projekte LGBT nevladinih organizacija, što je evropski prosek, ukazuje Azdejković.

Naš sagovornik podseća da je prošlog meseca Svetska zdravstvena organizacija transrodnost uklonila sa liste mentalnih oboljenja i da sve države imaju obavezu da primene klasifikacije od 2022. i „mi tražimo da Srbija uđe što pre u tu primenu kako bi se trans osobama pojednostavio život i tranzicija bila jednostavnija“.

Kao pozitivne promene, Azdejković ukazuje da je od 1. januara ove godine stupio na snagu Zakon o matičnim knjigama koji omogućava promenu oznake pola u ličnim dokumentima, „što predstavlja ključnu zakonodavnu promenu za LGBTI zajednicu još od donošenja Zakona o zabrani diskriminacije, kada nije iskorišćena prilika da se zaštite trans osobe od diskriminacije“.

– U Beogradu je počeo da radi Drop-in centar za LGBTI osobe, koji će pružati psihološku, pravnu i drugu pomoć članicama i članovima zajednice koji doživljavaju nasilje, diskriminaciju, a Grad Beograd je izdvojio i prostor na Terazijama za LGBTI centar u zajednici. Posle dugo vremena konačno je doneta prva presuda za krivično delo zločina iz mržnje prema LGBTI osobama, značajno je povećana vidljivost naše zajednice u prethodnih pet godina, a posebno bismo istakli jačanje kulturne kvir scene u našem glavnom gradu. Tako da imamo određene uspehe, ali je i dalje puno problema, navodi Danasov sagovornik.

Problem koji njega „najviše boli“ je da su im nekadašnji saveznici okrenuli leđa, jer su se „spanđali“ sa Dverima.

– Sve je veća homofobija i transfobija u levičarskih (akademskim) krugovima. Tako da pored napada desničara, nacionalista i neonacista imamo napade levičara koji smatraju da trans žene nisu žene, da su trans žene koje su lezbejke u stvari srednjovečni muškarci koji su našli načina da siluju lezbejke, da je trans muškarce neko zaveo a da su oni u stvari lezbejke kojima je neko isprao mozak da menjaju pol. Ta vrsta nepravde me jako boli i zabrinjava jer je sve glasnija, zaključuje Azdejković.

Pogledaj svoju populaciju, Ana

„Onog trenutka kada smo iz medija saznali da će biti regulisana imovinska prava istopolnih parova, ali bez mogućnosti nasleđivanja, dobili smo ideje za transparente „Vidi šta su ti uradili od Građanskog zakonika, Ana!“, „Ana, o, Ana, tugo mojih dana“ i „Pogledaj populaciju svoju, Ana!“. Sve što nije puna ravnopravnost sa heteroseksualnim parovima, nije dovoljno! Ana Brnabić, kada je u pitanju zalaganje za prava LGBTI populacije, je veliko razočarenje za mene! Ona apsolutno ništa nije uradila za svoju populaciju, što je sramotno! Mi igramo tu sumanutu igru, gde nju zovemo Igorovom majkom, gde joj predsednik čestita sina, kao da smo s one strane ogledala! Ovom prilikom želim da je podsetim da ona Igoru nije niko i ništa i ako za vreme svog mandata ne uradi nešto da se zakonski regulišu istopolna partnerstva, makar zbog sebe i čisto sebičnih razloga, onda neće postojati reči da opišu moje razočarenje“, navodi Azdejković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari