Talentovani seljak postao radio-pevač u 72. godini 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Na danasnji dan pre 80 godina list Pravda donosi nesvakidašnju priču o najstarijem radio-pevaču u Jugoslaviji, a list Vreme piše o sudbini Vere Rakić, pitomici doma za slepe na Gundulićevom vencu

Pre 80 godina, makedonski seljak Blažo Ilić Pivako postao je najstariji radio-pevač u svojoj 72. godini, piše list Pravda.

Talentovani seljak postao radio-pevač u 72. godini 2
Foto:Screenshot/Digitalna.nb.rs.

„Blažo Ilić Pivako nije ni slutio da se u Skoplju pravi radio, a još manje se nadao da će baš on biti prvi južnosrbijanski radio-pevač“, piše list Pravda.

Blažo Ilić pozvan je da upotpuni kulturni program skopskog radija svojim pevanjem i zvukom njegovih prepoznatljivih gusala.

Još od rane mladosti talentovani seljak bio je poznat i rado pozivan da ulepša proslave i venčanja u mnogim krajevima Makedonije.

Deda Blažo bio je oduševljen prilikom koju mu je život doneo pod stare dane.

Za svoje prvo izvođenje odabrao je pesmu „Zlati Zlatuski“. Odmah po završetku izvođenja počeo je da priprema numere za programe koji dolaze. Želeo je da njegova pesma probudi emociju u ljudima širom zemlje.

U razgovoru sa novinarom Pravde, Blažo Ilić nije bio iznenađen što će novine pisati o njemu. Ipak je veliki uspeh postati radio-pevač u 72. godini, zaključuje novinar Pravde.

Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

„Vera Rakić, bila je pitomica doma za slepe u Ulici Gundulićev Venac u Beogradu. U domu se nalazila od svoje 16. godine kada ju je otac doveo kako više nije bio u stanju da joj pomogne, piše list Vreme.

Talentovani seljak postao radio-pevač u 72. godini 3
Foto:Screenshot/Digitalna.nb.rs.

Od svojih prijateljica iz doma Vera se izdvajala po tužnom držanju i trajnoj seti. Oko ponoći, 6. februara 1941.  oduzela je sebi život. U oproštajnom pismu navela je da za njenu smrt niko nije kriv. Žalila je samo za ocem.

Mlada devojka pokušala je i ranije da se otruje sodom koju je pronašla u vešarnici. Tada je osoblje doma uspelo da je spasi.

Nakon toga devojkama iz doma posvećeno je više pažnje kako bi njihovi mračni životi bili bar malo svetliji. Nažalost, Verinu tugu nisu uspeli da oteraju ni časovi muzičkog ni trud prijateljica i pazitelja.

Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari